Türkiye Kadın Buluşması gerçekleşiyor

164 kadın ve LGBTİ+ örgütünün çağrısıyla düzenlenen ‘Türkiye Kadın Buluşması’ İstanbul’da yapılıyor. Bugün başlayan toplantı iki gün sürecek.

Türkiye Kadın Buluşması gerçekleşiyor

40’tan fazla ilden yüzlerce kadın iki gün sürecek buluşma için İstanbul’da toplandı.

Türkiye Kadın Buluşması’na Adana, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Datça, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Kırklareli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Tarsus, Muğla, Bodrum, Fethiye, Ordu, Samsun, Urfa, Tekirdağ, Trabzon, Didim, Marmaris'ten kadınlar katıldı.

Beşiktaş’taki Fulya Sanat Merkezi’nde düzenlenen buluşmanın açılış konuşmasını Kadınlar Birlikte Güçlü’den Çağla Akdere yaptı.

Çağla Akdere konuşmasında, kadın hareketi olarak her şeye rağmen bir arada durduklarını belirterek, “Hareket, gücünü dayanışmamızdan alıyor ve bizler bu güçle dünyayı yerinden oynatabileceğimizi biliyoruz. Bunu Arjantin’den İran’a, İzlanda’dan ABD’ye, Polonya’dan İspanya’ya yükselen kadın isyanlarıyla kadınların özgürlükleri bedenleri emekleri kimlikleri için hayati durdurmayla tekrar gördük. Şimdi burada birlikte Türkiye’deki kadın hareketi olarak bu gücü yeniden hissediyoruz” dedi.

Ortak metin okundu

Akdere’nin konuşmasının ardından 164 kadın ve LGBTİ+ örgütünün imzaladığı metin birçok ilden seçilen kadınlarla okundu.

Metnin okunmasının ardından illerden deneyim aktarımları ve atölyeler başladı.

Program, basına kapalı şekilde devam edecek.

Türkiye Kadın Buluşması gerçekleşiyor

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler