Türkiye Gazeteciler Sendikasından AA çalışanlarına çağrı

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Anadolu Ajansı’nda (AA) gazetecilerin haklarını geriye götürecek dayatmalar yapıldığını dile getirerek bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "AA çalışanlarının hakkını koruyacak ve yeni kazanımlarla ileri götürecek tek güç kendi öz örgütleri olan Türkiye Gazeteciler Sendikası’dır." denildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikasından AA çalışanlarına çağrı

Türkiye Gazeteciler Sendikası, Anadolu Ajansı çalışanları ile ilgili yaptığı açılamada, “Kıdemli çalışanları işten çıkartarak düşük ücretle ve taşeron şirkette işe geri almayı teklif eden AA yönetimi, çalışanlar ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) uzun yıllar süren mücadelelerle kazandığı hakları yok etmek istiyor” dedi.

İşyerindeki yetkili sendika Medya-İş’in ücretlerin düşürülmesi, kıdemlerin düşürülmesi ve çalışanların taşeron şirketlere geçirilmesine karşı sessiz kalmakla itham edildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “AA çalışanları kazanımlarını bırakarak, daha düşük maaşlarla taşerona geçmeye zorlanırken, TGS’ye yönelik operasyon sonrası işyerinde zorla yetkili sendika yapılmış olan Hak-İş’e bağlı Medya-İş, sessiz kalarak bu haksızlığa çanak tutuyor. TGS’nin toplu iş sözleşmeleriyle güvence altına aldığı ve AA’dan baskıyla uzaklaştırıldığımız 6 yılda da değişmeyen 50 günlük kıdem hakkına sahip gazetecilere işten çıkmaları ve isterlerse düşük ücretle yeniden işe alınmaları teklif ediliyor. Bu teklifi kabul eden gazetecilerin hem maaşları azaltılıyor, hem de her yıl için 50 günlük ücret üzerinden hesaplanan kıdem tazminatları 30 günlük ücrete düşürülüyor.  10 yılı aşkın süredir çalışan gazetecilere de işten çıkış dayatılıyor. Düşük ücretle işe geri girmeleri teklif ediliyor. (...) AA’da çalışanların hakları budanırken zorla yetkili hâle getirilmiş Medya-İş ne yapıyor? 2012 yılına kadar Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın örgütlü olduğu ve 24 dönem toplu iş sözleşmesi imzaladığı AA’da, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın talimatıyla kurulan sendikaya baskıyla geçirilen çalışanlar yeni haklar elde edemediği gibi mevcut haklarını dahi koruyamadı.”

'Medya-İş sendikacılık oynuyor'

AA çalışanlarına çağrı yapan TGS yönetimi, açıklamayı söyle sonlandırdı: “AA’da toplam 2000’i aşkın çalışan olmasına rağmen sadece 1000’ini üye yapan Medya-İş, kendine izin verilen sınırlar içerisinde sendikacılık oynuyor. AA çalışanlarının hakkını koruyacak ve yeni kazanımlarla ileri götürecek tek güç kendi öz örgütleri olan Türkiye Gazeteciler Sendikası’dır. AA çalışanlarının geçmişi de geleceği de Türkiye Gazeteciler Sendikası’dır.”

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler