Türk Metal üyesi işçiler MESS’e karşı eylemde

Metal sektöründe 117 bin işçiyi ilgilendiren TİS görüşmeleri kapsamında MESS’in dün yaptığı ve sendikalarca “ciddiyetsiz” bulunan tekliflere karşı Türk Metal sendikası üyesi işçiler bugün çeşitli illerde eylemler yaptı.

Türk Metal üyesi işçiler MESS’e karşı eylemde

SiyasiHaber

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) çağrısı ile dün (11 Ocak 2018) yapılan grup toplu sözleşme görüşmelerinden de sonuç çıkmaması üzerine Türk Metal ve Birleşik Metal-İş sendikaları birer açıklama yaparak bu teklifleri reddetti ve grev hazırlıklarına başladı.

Türk Metal sendikasına üye işçiler de bugün Gölcük, İzmit, Gebze ve İstanbul’un çeşitli ilçelerinde vardiya çıkışında yürüyüşler ve miting şeklinde basın açıklamaları gerçekleştirdi.

Türk Metal üyesi işçiler MESS’e karşı eylemde


Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında vardiyadan çıkan işçiler, Anıtpark’a giderek burada yaptıkları basın açıklamasında işverenin uzlaşmaz tutumunu kınadılar ve eylemlerinin süreceğini bildirdiler.  

İzmit’in çeşitli fabrikalarında çalışan Türk Metal üyesi işçiler de yine vardiya çıkışı İnsan Hakları Parkı’nda toplanarak burada bir miting gerçekleştirdiler.

İzmit’te yapılan basın açıklamasında Türk Metal  Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız işçilere hitaben, “Bu meydanlarda olmayı biz istemedik. Bu soğukta, bu kara kışta burada olmak Bizim tercihimiz değil. Fakat eğer gerekirse, hakkımızı alana kadar da Bu meydanları MESS’e dar edeceğimizi herkes bilsin. Dün MESS’in daveti ile yeniden bir araya geldik. Bıçak kemiğe dayandı. Eylemse eylem, grevse grev. Sonunda zafer mutlaka bizim olacak. Onurlu Türk Metal emekçisinin olacak “ dedi.

Yakup Yıldız açıklamasının devamında şunları söyledi: “Artık bıçağın eti kestiği ve kemiğe dayandığı yerdeyiz. Artık yolların bittiği, meydanların ısındığı süreçteyiz. Çalıştık, canımızı dişimize taktık, iş yerini evimiz, tezgahımızı yatağımız bildik. Artık hakkımızı söke söke alacağımız yerdeyiz.  Ürettik, kazandırdık, artık kazanacağımız yerdeyiz. Gece demeden, gündüz demeden üreten biziz. Gerektiğinde krizleri tek başımıza göğüsleyip, fedakârlığın en büyüğünü yapan biziz. Kalitesiyle dünyaya örnek olan, çalışkanlığı dillere destan olan biziz, üretim ve ihracat rekorları kıran, hem işverene, hem sektöre, hem de Türkiye’ye kazandıran biziz. Biz ne istiyoruz?Biz çok şey istemiyoruz.

“Bu güne kadar kendimizi, toplu sözleşme masasında ifade ettik, bundan sonra yollarda, meydanlarda da ifade edeceğiz.  Geçtiğimiz Salı günü Ankara'da Başkanlar Kurulumuz toplandı.  Burada bir dizi eylem kararı alındı ve mücadelemizin yol haritası ortaya çıktı. Kırmadan, dökmeden ama kararlılığımızdan asla taviz vermeden mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız.  Buradan, yani meydanlardan, sokaklardan MESS'i bir kez daha uyarıyoruz. Taleplerimizi ve teklif ettiğiniz ucube zam oranına tepkimizi sakın hafife almayın. Size uzattığımız eli havada ve karşılıksız bırakmayın. 

“Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını, iş yerindeki çalışma barışını her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakârlığı yapmıştır. Ancak geldiğimiz bu aşamada, bizler için yeni bir sürecin de kapıları aralanmıştır. Herkes aklını başına toplasın. Yasal mevzuata göre arabulucu raporu sendikamıza iletilmeden grev kararı ile grev uygulama kararı alınamaz. Ancak sendikamız arabulucu raporunu aldığı anda, gerek grev kararını gerekse uygulama kararını zaman geçirmeden alacaktır. Sabrımızın sonundayız ama mücadele azmimiz her geç gün bileniyor.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler