Türk Metal MESS’in yüzde 10’luk zam teklifini reddetti

Türk Metal’in 5 Şubat’ta greve gidileceğini açıklamasının ardından, MESS’in yeniden görüşme talebi sonrası bugün gerçekleşen görüşmeden sonuç çıkmadı. Türk Metal heyeti, MESS’in yüzde 10’luk yeni zam talebini kabul etmeyerek görüşmeyi sonlandırdı

Türk Metal MESS’in yüzde 10’luk zam teklifini reddetti

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında bugün yapılan görüşmeden de sonuç çıkmadı. 09.30’da İstanbul MESS Merkez Ofisi’nde başlayan görüşmelerde MESS, ilk altı ay için geçen hafta yaptığı yüzde 8’lik teklifi revize ederek yüzde 10’a yükseltti. MESS’in 3 yıllık sözleşme teklifi başta olmak üzere taslaktaki bazı maddelerde geri adım atmaması neticesinde görüşme sonlandırıldı.

Türk Metal Sendikası yaptığı açıklamada, “Sendikamız Türk Metal, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yürüttüğü Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde, MESS tarafından yapılan görüşme talebi üzerine bugün (20.01.2020) İstanbul MESS Merkez Ofisi’nde bir kez daha bir araya geldi.

Toplantıda MESS tarafından ilk altı ay için tarafımıza yapılan teklif % 10 oldu. Bugün yapılan görüşmelerde MESS tarafı kendilerinin sürekli yeni ve artan teklifler getirdiğini ancak sendikamızın uzlaşma amaçlı taslakta bir revize yapmadığını belirterek, sendikamızdan teklifini revize etmesini istedi.

Müzakere heyetimiz bu talebe MESS 'in 3 yıllık sözleşme teklifi başta olmak üzere haklarımızı geriye götürecek taleplerini sürdürdükleri gerekçesiyle, MESS’in bu isteğini reddederek görüşmeyi sonlandırdı.” denildi.

 

Grev tarihi 5 Şubat olarak açıklanmıştı

Yapılan görüşme Arçelik, Bosch, Ford Otosan, Mercedes, Renault, Siemens ve TOFAŞ ile diğer metal işverenlerinin bulunduğu toplamda 186 işyerinde çalışan 130 bin metal işçisini yakından ilgilendiriyor. Türk Metal Sendikası’nın sadece Bursa’da 7 şubesi, 124 iş yerinde 52 bine yakın üyesi bulunuyor.

Türk Metal Sendikası 6 ay için yüzde 26 zam isterken, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ise yüzde 34 istiyor. MESS başlangıçta ilk 6 ay için yüzde 6 teklif verirken, bu teklifini geçen hafta revize ederek yüzde 8’e yükseltmişti.

Öte yandan Türk Metal Sendikası 15 Ocak itibariyle grev kararı almış, dün Gebze ve Bursa’da yapılan mitinglerde de grev tarihi 5 Şubat olarak açıklamıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler