Türk Metal için de söz bitti, 2 Şubat’ta greve!

Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş’in ardından Türk Metal de “Söz bitti, artık eylem zamanı!” diyerek 2 Şubat’ta grev kararı aldı

Türk Metal için de söz bitti, 2 Şubat’ta greve!

Metal işkolundaki toplusözleşme süreci patronlar sendikası MESS’in, iktidarın işçi düşmanlığına ve OHAL’e güvenerek üç yıllık sözleşme ve yüzde 3,2’lik zam dayatmasıyla tamamen tıkandı. Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş’in ardından Türk Metal de “Söz bitti, artık eylem zamanı!” diyerek 2 Şubat’ta grev kararı aldı

Metal işkolunda patronlar sendikası MESS ile işçi sendikaları arasında 1 Eylül itibariyle başlayan toplusözleşme görüşmeleri ocak ayı ortası itibariyle tamamen tıkandı.

MESS’in, Erdoğan’ın diline vuran işçi düşmanlığına ve OHAL’e güvenerek dayattığı teklife işçi sendikalarının yanıtı “OHAL’i tanımayız” oldu.

Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş’in ardından son olarak metal işkolunda en çok üyeye sahip Türk Metal de “Şafak söküyor: Söz bitti, artık eylem zamanı” diyerek 2 Şubat’ta grev kararı aldı.

Türk Metal’in Şafak Söküyor sayfasındaki grev açıklamasında şöyle denildi:

Türk Metal için söz bitti: Artık eylem zamanı!

Gelinen noktada yüzbinlerce Türk Metal üyesi için söz bitmiştir: Artık taleplerimizi sözle değil eylemle savunma vaktidir. Emeğimizin karşılığını almak için görüşmelerden çekilerek GREV ilan ediyoruz! Grevimizin başlangıç tarihi yasal olarak en erken süre olan: 2 Şubat’tır!

Bugün tüm metal emekçileri ve işçi sınıfı için tarihi bir gündür! Ekmek kavgamız kendimiz için olduğu kadar tüm emekçi kardeşlerimiz içindir! Grev alanlarında yüzbinlerce Türk Metal üyesi olarak yüreğimizde milyonlarca emekçi kardeşimizin hak kavgasını taşıyacağız!

Tüm fedakârlıklarımıza rağmen bize kölelik ücreti dayatanlara, OHAL’e güvenerek komik teklifler sunanlara, grev bugün artık hayaldir diyenlere inat; üretim rekorlarını sıradan haberlere çeviren azmimize inanarak söylüyoruz: 2 Şubat 2018 tarihini ülkedeki herkesin hafızasına kazıyacağız!

2 Şubat; patrona karşı emekçinin, dayatana karşı üretenin, sisteme karşı insanın, batıla karşı hakkın zaferinin başlangıcı olacaktır!

Sözleşme sürecinin zorluğundan Grevin çetin er meydanına geçiyoruz!

Ortak çağrımız olan GREV artık ortak davamızdır!

200.000 metal emekçisi, ailelerimizle birlikte toplam: 1 milyon yürek tek bir umudun peşindeyiz: Ekmeğimiz ve geleceğimizin!

Bu umut ülkemizin üretimini ve ekonomisini etkileyecek bir noktaya gelsin istemezdik. Fakat bu noktadan sonra tüm mesuliyet bizi grev ilanına kadar getiren MESS yönetimindedir.

Bu sorumlulukla son çağrımızdır; MESS yönetimini yaptıkları hatadan bir an evvel dönmeye ve hak taleplerimizi kabul etmeye çağırıyoruz. Gelin bu işi masada çözelim. Yoksa olacaklardan biz sorumlu değiliz!

Tüm kamuoyu ve emek camiasını bu tarihi sürecin destekçisi ve takipçisi olmaya davet ediyoruz.

Toplusözleşme süreci nasıl tıkandı?

Gebze’de DİSK/Birleşik Metal-İş’in çağrısıyla binlerce metal işçisi, valiliğin yasaklama kararına karşın fabrikalardan sokağa çıkıp kent meydanına yürümüştü.

Patron sendikası MESS, toplusözleşme masasına sözleşme süresini üç yıla uzatmanın kırmızıçizgileri olduğunu söyleyerek ve yüzde 3,2 oranında zam teklif ederek oturdu.

İşçi sendikalarının tamamı üç yıllık toplusözleşme süresi teklifine büyük tepki gösterdi.

Türk-İş’e bağlı Türk Metal, iki yıllık sözleşmenin sürdürülmesi ile yüzde 38 oranında zam teklif etti. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in Türk Metal’in teklifinden tek farkı, saat ücretine istediği seyyanen artışın 0,5 kuruş daha fazla olmasıydı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş de iki yıllık sözleşmenin sürdürülmesinin yanı sıra en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istedi. Birleşik Metal-İş’in, ilk 6 ay için 695 liraya tekabül eden ortalama ücret teklifi yüzde 30,47 oranında.

İşçi sendikalarının karşı teklifi üzerine MESS, zam teklifini yüzde 3,2’den yüzde 6,4’e yükseltti. İşçilerin bu teklife yanıtı ise “grev” oldu.

DİSK/Birleşik Metal-İş, henüz aralık ayında eylem takvimini açıklayıp sokakları ısıtmaya başladı. Türk Metal üyesi işçiler de grev çağrılı eylemler düzenlerken, son olarak Hak-İş’e bağlı Çelik-İş, dün (19 Ocak) grev kararı aldı.

Kaynak: Sendika.org

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler