Türk-İş: İşten çıkarma yasaklansın

Türk-İş, korona virüsü salgını nedeniyle zorunlu olanlar dışında tüm işlerin iki hafta süreyle durdurulması çağrısı yaptı. Konfederasyon ayrıca salgın süresi boyunca işten çıkarmaların yasaklanmasını talep etti.

Türk-İş: İşten çıkarma yasaklansın

 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Corona virüsü salgını ile mücadelede yeni tedbirler alınması gerektiğini belirterek işten çıkarmaların yasaklanmasını ve zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında tüm işlerin en az 15 gün süreyle durdurulmasını istedi.

Türk-İş Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Atalay, “Salgının yeni bir işsizlik dalgasına yol açmaması, işin ve işçinin gelir sürekliğinin sağlanması için Kovid-19 ile mücadele döneminde işverenin iş sözleşmesini fesih imkanı askıya alınmalıdır” dedi.

Atalay, “Kovid-19’a karşı mücadele kapsamında zorunlu ve acil mal ve hizmet üretimi hariç olmak üzere, en az 15 gün süreyle, bütün işlerin durdurulması, işçilerin korunması ve salgının yayılma hızının önlenmesi için önem arz etmektedir” diye ekledi.

Türk-İş Genel Başkanı, işten çıkarılmaların ve işlerin durdurulmasının yol açacağı gelir kaybına karşı İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının hızla devreye sokulmasını da istedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler