Tunus’ta 110'u kadın 150 işçi cerrahi maske üretmek için kendini fabrikada izole etti

Tunus’ta bir fabrikada çalışan 110'u kadın toplam 150 işçi koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç duyulan yüz maskesi ve diğer koruyucu tıbbi ekipmanları üretebilmek adına kendilerini fabrika içinde izole ettiler.

Tunus’ta 110'u kadın 150 işçi cerrahi maske üretmek için kendini fabrikada izole etti

 

Tunus'ta büyük çoğunluğunu kadınların oluşturduğu 150 işçi kendilerini bir aylığına koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç duyulan cerrahi maske üretimek için Consomed fabrikasında izole etti. Fabrika yöneticisi Hamza Alouini BBC'ye verdiği demeçte, “Bütün ülke koronavirüsle savaşırken onlar ülkelerine duydukları sevginin ışığında hareket ettiler” dedi.

Kendini maske üretmi için fabrikada izole eden kadınlardan Khawla Rebhi, ailesini çok özlediğini ancak meslektaşlarının dostane yaklaşımının ona güç verdiğini belirtti. Üretim hattından sorumlu olan Rebhi, “Eşim ve 16 yaşındaki kızım bu kararı destekledi ve beni cesaretlendirdi” dedi.

Fabrika genellikle koruyucu ekipman ihraç ediyor, ancak şimdi odak noktası ev için sağlık ekipmanları için yeterli üretim yapmak.

Pazar günü bütün sınırlarını kapatma kararı alan Kuzey Afrika ülkesinde 227 doğrulanmış koronavirüs vakası var ve geçen hafta altı hasta hayatını kaybetti.

Başkentin güneyinde kırsal bir bölgede bulunan fabrikada kendini izole edenler arasında aşçılar, bir doktor ve eczacılar da var. Fabrikada 110 kadın ve 40 erkek için ayrı yatakhaneler ve bir ay boyunca yetecek gıda stoku bulunuyor.

Khawla Rebhi, “Kadınlar için her türlü egzersiz ve dans için belirlenmiş bir alanımız var ve erkeklerin futbol ve basketbol sahası var. Ayrıca çalışmadığımız zamanlarda ailelerimizle internet üzerinden görüntülü sohbet yapabiliyoruz” dedi.

Rebhi, Fabrikanın her gün yerel saatle 06:30-22:30 saatleri arasında sekiz saatlik iki vardiya olarak çalıştığını söyledi.

Hamza Alouini, personelin kendilerini fabrikada tecrit altına almayı tercih etiğini belirterek, virüsün işçilere ve ülkedeki iş gücüne yayılması halinde ülkedeki doktorların ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarını ifade etti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler