Tunceli Valiliği ‘yangın yok’ dedi, Ferhat Tunç video paylaştı

Tunceli Valiliği, Dersim'de yaklaşık bir haftadır devam eden yangınla ilgili haberler "Gerçeği yansıtmamaktadır" dedi. Yangının videosunu paylaşan Ferhat Tunç "İspatlarsa özür dilerim" dedi.

Tunceli Valiliği ‘yangın yok’ dedi, Ferhat Tunç video paylaştı

Tunceli Valiliği, Dersim, Hozat’a bağlı Aliboğazı’nda çıkan ve yaklaşık bir haftadır müdahale edilmediği iddia edilen yangına ilişkin haberleri yalanladı.

Valiliğin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, “’Dersim Yanıyor’ başlığı altında yapılan haberler gerçeği yansıtmıyor ve bahsi geçen haberlerde kullanılan fotoğraflar ilimize ait değil” denildi. Ayrıca yangının kontrol altına alındığına dair fotoğraflar paylaşıldı.

Valiliğin açıklamasının ardından Dersimli sanatçı Ferhat Tunç sosyal medya hesabında 15 Ağustos günü Aliboğazı’nda çekilen yangın görüntülerini paylaşarak valiyi ispata çağırdı.

Tunceli Valisi, bugün yaptığı açıklamada sosyal medyada paylaşılan yangın fotoğraflarının Tunceli’ye ait olmadığını belirtmiştir. Dün akşam Aliboğazında çekilen bu videonun buraya ait olmadığını ıspat etsin, gidip kendisinden özür dileyeceğim. pic.twitter.com/F6sSZRb63a

— FERHAT TUNÇ (@ferhatttunc) 16 Ağustos 2018

Yangının bölgede yürütülen operasyon kapsamında açılan ateş sonucu başladığı ve Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerine kadar genişlediği bildirilmişti.

Valilik: Müdahale edilip kontrole alındı

Dersim Barosu’nun yangının söndürülmesi için dün (15 Ağustos) yaptığı çağrıda, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarınca atılan havan, top ve helikopter taramaları sonucu başlayan yangının söndürülmesi için çalışma yapılmadı.

Valiliğin bugünkü açıklamasında yangına “gerekli” müdahalenin yapıldığı da ifade edildi:

“Aliboğazı mevkiinde çıkan örtü altı yangınına Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerimizce gerekli müdahaleler yapılmakta olup, bölge kontrol altına alınmıştır. İlimiz genelinde başka herhangi bir bölgede orman yangını bulunmamaktadır.

“Bu tür haberler bazı kesimlerce kasıtlı çıkarılmakta olup huzur şehrimiz Tunceli’ye gölge düşürülmek istenmektedir.”

HDP heyet gönderdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Dağ, Cevdet Konak ve Ferhat Tunç’tan oluşan heyetin orman yangınlarının devam ettiği Hozat ve Çemişgezek bölgelerinde bugün incelemelerde bulunacağını duyurdu.

İHD: Yakamaz, yıkamaz, satamazsınız

İnsan Hakları Derneği (İHD) de başta Dersim olmak üzere Türkiye’de artan orman yangınlarına karşı doğaya sahip çıkma çağrısı yaptı.

Dersim’deki yangına yetkililerin güvenlik gerekçesiyle müdahale etmediği belirtilirken “Doğanın da hakları var. Yakamaz, yıkamaz, satamazsınız” denildi:

“Binlerce yıllık bir ekosistemin parçası, binlerce canlı türünün ortak yaşam alanı olan ormanların varlığı doğa hakları kapsamında bir ‘hak öznesi’ olarak görülmeli ve gelecek kuşaklara aktarılmak üzere koruma altına alınmalıdır.”

HDP'li Kaya: Halkın müdahalesine izin verilmiyor

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya Dersim’deki yangınla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Kaya, her yıl özellikle yaz aylarında bölgede yangın çıkarıldığını ve yangına müdahale etmek isteyen halka izin verilmediğini de önergeye ekledi.

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler