Tuncel ve Kışanak'ın davasının hakimi 'kadastro hakimi' olduğunu ortaya çıktı

Tutuklu Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davasında, mahkeme başkanının kadastro hakimi olduğu ortaya çıktı.

Tuncel ve Kışanak'ın davasının hakimi 'kadastro hakimi' olduğunu ortaya çıktı

Tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile DBP Eş Başkanı Sebahat Tuncel’in “güvenlik” gerekçesiyle Malatya’ya nakledilen davada mahkemenin asıl başkanı ve üyelerinin katılmaması, yargılamanın geçici olarak görevlendirilen üyelerle yürütülmesi, mahkemenin aldığı bazı kararlar nedeniyle yargılamada kayda değer bir ilerleme yok. Bunu protesto eden avukatlar son duruşmada mahkemeyi terk etti.

Kadastro hakimi ağır ceza mahkemesi başkanı

Dihaber’in haberine göre, Tuncel ve Kışanak’ın avukatları hem davayı hem de söz konusu durumu değerlendirdi. Avukatlar kadastro hakiminin ağır ceza mahkemesi başkanı olarak mahkemeyi yönettiğini söylediler. Gültan Kışanak’ın avukatı ve Diyarbakır Barosu eski başkanlarından Mehmet Emin Aktar, dava güvenlik gerekçesiyle Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesine nakledildiğinden bu yana görülen 3 celsede, bir asıl üye dışında mahkemenin başkanı ve üyelerinin davaya katılmadığına dikkat çekti.

Tuncel’e yöneltilen suçun olmadığına dair belge var

Kışanak hakkında kamuoyunda “Örgüte maddi kaynak sağladığı, belediyenin araçlarını barikat ve hendeklerin açılmasında kullandığı” şeklinde bir algı olduğunu ifade eden Aktar, şunları söyledi:

“Dava dosyasında buna ilişkin bir tek iddia bile yok. Hatta bunun tersine bunun olmadığına ilişkin belge var dosyada. Kamuoyunda yaratılan bu tür iddia üzerinden kayyım tayin edildi. Aslında bu nedenle mahkeme de bir sorumluluk altında. Bu dosyayı incelememiş bir hakim, rastgele bir dosyaya çıktığı zaman böyle bir iddiayı düşünerek geliyor. Zaten ilk duruşmada karşılaştığımız manzara da buydu. Mahkeme başkanına şunu hatırlattık: ‘Dosyada böyle bir iddia yok. Siz gazete haberleri üzerinden çıktınız duruşmaya dosya üzerinden çıkmadınız’ dedik. Asıl mesele burada. Dosya üzerinden duruşmaya çıkılmıyor. Dosya üzerinden Sebahat Tuncel ve Gültan Kışanak hakkındaki yargılama başlamış değil gerçekten. Evet ne yazık ki; Kışanak ve Tuncel savunmalarını yaptı. Ama bunun dışında sağlıklı, yargılamayı usulüne uygun sürdürecek heyet ile karşı karşıya değiliz” ifadesini kullandı.

 ‘Bugüne kadar şekli yargılanma yapıldı’

Kışanak’ın avukatlarından Cihan Aydın ise 3’üncü duruşması görülen Kışanak ve Tuncel davasında bir kadastro hakiminin mahkeme başkanı olarak görevlendirildiğine dikkat çekti. Dava dosyasında, Kışanak hakkındaki suçlamaların önemli bir kısmının milletvekili olduğu dönemde yaptığı siyasi parti faaliyetlerinden oluştuğuna dikkat çeken Aydın, “Bugüne kadar görülen 3 duruşmada sadece şekli bir yargılama yapılıyor. Çünkü karşımızda dosyaya hakim olan, dosyayı bilen bir heyet yok. Her duruşmada değişik yargıçlarla bu işi götürmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar ne Sebahat Tuncel ne de Gültan Kışanak bizzat mahkeme önüne çıkarılmadılar. Tamamen antidemokratik ve keyfi bir yargılama ile karşı karşıyayız” diye vurguladı.

Avukatlar engellendi

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in avukatlarından Şivan Cemil Özen ise, duruşmaya katılmak için Malatya’ya giden avukatların yolda durdurulup duruşmaya yetişmesinin engellendiğine dikkat çekti. Özen, “Düşünün kadastro hakimi ağır ceza mahkemesi başkanı olarak mahkemeyi yönetiyor. İşin ciddiyeti de buradan bellidir. Mahkeme daha ses kayıtlarını çözmedi. Ara kararlar dahi bize ulaştırılmadı” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler