Tüm Bel Sen Antalya Şubesi: Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde kadın çalışana taciz var

Tüm Bel Sen Antalya Şubesi, sürgünler ve tehditlerle personeli üzerinde uyguladığı baskılara taciz ve mobbing de eklenen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Sebze Halinde çalışan kadın üyeleri üzerindeki uygulamalarını protesto etmek için hal çıkış kapısı önünde basın açıklaması düzenledi.

Tüm Bel Sen Antalya Şubesi: Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde kadın çalışana taciz var

Siyasi Haber / Antalya

Tüm Bel Sen Antalya Şubesi Kadın Sekreteri Birgül Yigit Kabalı’nın olayları özetleyen sunumu ardından Tüm Bel Sen Genel Merkez Yöneticisi Satı Çalı Burunucu’nun basın bildirisini okudu. Kadın işçilerin çalışma ortamları gazetecilere gösterildi ve kadın memurların sağlık ve hijyen imkanlarından yoksun, en zorunlu tuvalet ihtiyaçlarını bile karşılamaktan uzak oldukları çıkış kapısı gişelerinde görevlendirildiklerini, yapılan itirazlara ise gayri ciddi cevaplar vererek mobbing uyguladıklarını vurguladı.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Antalya Şubesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

Personel üzerinde gerçekleştirdiği 'sürgün, baskı ve tehdit' uygulamaları ile sicili bozuk olan Antalya Büyükşehir Belediyesi yeni bir 'vukuat' daha işledi!

Daha önce Gündoğmuş'a sürgüne gönderilen ve mahkeme kararı ile dönen yönetim kurulu üyemiz Vildan Öztürk, en son Zabıta Dairesi Başkanı Muharrem Kavurgacı imzası ile Hal Şube Müdürlüğü emrinde, 'Antalya Hali giriş ve çıkış kapısında yer alan veznede fatura kesme ve giriş -çıkış kulübe görevlisi olarak' görev yapması uygun görüldü. Geçen yılda bir süre kamyon gibi araçların giriş yaptığı Antalya Hali’nin kuzey kapısında yer alan 2 metrekarelik bir kulübede 5 kadınla birlikte sağlıksız ve olumsuz bir ortamda görevlendirilen arkadaşımız yeni görevlendirildiği 'giriş-çıkış kulübesinde' yaşadığı sıkıntıları ve mevcut durumunu anlatmak ve bir çözüm bulacağı umudu ile Zabıta Dairesi Başkanı Muharrem Kavurgacı ile görüşmek için Hal’deki makamına çıktı Vildan Öztürk arkadaşımız, çalışma koşullarının iyi olmadığını, yine kendilerini kapıya uygun gördüklerini, bundan dolayı da bir çok sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Örnek olarak da, kamyoncunun birinin işi bittiği halde, giriş kapısına kafasını uzatarak 'mal var mı mal' diyerek kadın arkadaşa seslendiğini aktardı. Bu olaya tanık olan bir erkek çalışanın duruma müdahale ederek, kamyoncuyla; tartıştığı ve kamyoncuya “Defol git. Ne biçim konuşuyorsun” diye tepki gösterdiğini aktardı. Ve, benzi olaylarla her gün karşılaştıklarını ve bunun taciz boyutuna ulaştığını söyledi.

 Arkadaşımızın ‘taciz’ sözcüğünü kullanması üzerine, Zabıta Dairesi Başkanı Muharrem Kavurgacı; 'nereden çıkarıyorsun bunu, taciz her yerde var, otobüste de sokakta da var, metroda da var. Siz bunları bahane ederek çalışmak istemiyorsunuz' diyerek hem arkadaşımızı suçlamış hem de kadına ‘tacizi’ normal ve sıradan bir durum olarak görerek, tacize yol vermiştir. Yani, Antalya Büyükşehir Belediyesi yöneticisi, bir kadın çalışanın iş yerinde yaşadığı ‘taciz’ başta olmak üzere sıkıntıları gidermek, ona daha iyi ve sağlıklı çalışma koşullarını hazırlamak yerine, adeta kadın arkadaşlarımızı cezalandırmak amaçlı, tacize açık ortamlarda çalışmaya mecbur bırakmaktalar.

Kadın arkadaşımız, daire başkanının kendisini anlamak yerine, 'siz erkeklerle çalışmak istemiyorsunuz' suçlamasında bulunmuştur. Kadın arkadaşımız ise, kendisinin anlaşılmadığını düşünerek,' kadın erkek aynı tuvaleti kullandıkları, bundan dolayı da sıkıntılar yaşadıklarını belirtince; daire başkanı; ‘ne yapayım yani... siz de o zaman gidin cami tuvaletine yapın' diyerek kadın arkadaşımızı rencide etmiştir. Kadın arkadaşımızın 'sizin çözümünüz bu mu yani... sizinde bir kızınız var, aynı şeyleri onunu yaşamasını ister misiniz' diye sorması karşısında arkadaşımıza bağırarak 'kızımı karıştırma bu işe...' diye azarlamış ve odasından kovmak istemiştir.

Bu küçük diyalog da açıkça göstermektedir ki, Antalya Büyükşehir Belediyesi yöneticileri kadın çalışanlarını korumak ve kollamak yerine, her türlü taciz ve saldırıya müsait bir ortamda çalıştırmayı bir 'meziyet' olarak görmekteler.

Şöyle ki; daha önce bu giriş-çıkış kapısında erkek görevliler çalışmakta iken, onlar çekilmiş, yerine kadın tuvaletinin bile olmadığı bu yere kadın arkadaşlar görevlendirilmiştir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde, malum ‘sürgün’ uygulaması ile 'insan hakları' ayaklar altına alınmıştı. Şimdi ise, 8 dünya emekçi kadınlar gününde, kadın çalışanlar tacize açık ortamlarda çalışmaya zorlanarak 'kadın hakları' ayaklar altına alınmaktadır.

Başta, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel olmak üzere devlet erkanı, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde törenler düzenleyerek, kadınlara karşı ne kadar saygı duyduklarını belirtecekler ve de kadınlarla boy boy fotoğraf çektirecekler.

Bizde buradan Sayın Türel'e sesleniyoruz; 8 Mart günü Antalya Halı çıkış kapısına gelin ve burada görev yapan kadın arkadaşların neler yaşadıklarını bir görün ve vicdanınız elverirse bir de fotoğraf çektirin. 

Etiketler: Tüm Bel Sen, Antalya, Taciz

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler