Tüm barolardan seçim sistemlerine müdahaleye karşı ortak açıklama

Türkiye Barolar Birliği (TBB)’ne bağlı 80 baro iktidarın Avukatlık Kanunu ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimine karşı ortak açıklama yayımladı. Açıklamada "Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini talep ediyoruz" denildi.

Tüm barolardan seçim sistemlerine müdahaleye karşı ortak açıklama

 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 baro başkanlığı, Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimine karşı ortak açıklama yaptı.

 Ortak açıklamada Türkiye'nin uzun süredir yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla, ekonomik, toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele ettiği belirtildi. Ayrıca ülkenin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesinin talep ettiklerini ve Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmadığını bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini istedi.

 

Açıklamanın tamamı şu şöyle:
"Ülkemiz aylardır koronavirüs salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele etmektedir. Özelde ise Avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır. Ülkemizin ve mesleğimizin önceliği bu sorunların çözümüne çaba sarf etmektir. Bu nedenle Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz.

"İleride, Avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl  muhatap, Barolar ve TBB olmalıdır.

"Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 Baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca  hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler