Tülay Hatimoğulları'ndan Suriye'ye yönelik harekat ile ilgili soru önergesi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Suriye’ye yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında hekimlerin resen görevlendirme yazısı ile ilgili soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları'ndan Suriye'ye yönelik harekat ile ilgili soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları; İl Sağlık Müdürlüklerine, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı İsmail Kaya tarafından yazılan 19 Eylül 2019 tarihli, Suriye’ye yapılması planlanan sınır dışı askeri harekat kapsamında hekimlerin resen görevlendirme yazılarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Tülay Hatimoğulları soru önergesinde; Şanlıurfa yerel basınında, Sağlık Bakanlığı’nın Şanlıurfa Valiliği’ne verdiği talimatla kentte doktorların ve sağlık personelinin izinlerinin süresiz olarak ikinci bir emre kadar iptal edildiği, sınır karakollarının hepsinde ambulans bekletileceği yönündeki haberlere de yerdi. Hatimoğulları, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ABD ile ortak devriye gezmesini yeterli bulmadığını, güvenli bölge için ABD’ye iki hafta süre verdiğini açıklamasının ardından ve Trump ile yapmayı planladığı görüşmeden birkaç gün önce Sağlık Bakanlığınca İl Müdürlüklerine bu yazıların gönderilmesi tesadüf müdür?” diye sordu.

Hatimoğulları, 16 Eylül’de Ankara’da yapılmış olan Rusya, Türkiye ve İran görüşmelerinde; Türkiye’nin Suriye’ye harekat hazırlığı yapması Suriye’de barış sürecine geçilebilmesinin Türkiye için öncelikli olmadığı anlamına gelmez mi? sorusu ile; Rusya ve İran’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiği ve Suriye topraklarındaki yabancı güçlerin çekilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarının ardından operasyon hazırlığı yapılmasının altını çizdi.

Tülay Hatimoğulları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Suriye’deki sorun DEAŞ değil, birtakım güçlerin paylaşım savaşıdır.” ifadelerini kullandığını ve bu hamlenin Türkiye’nin Suriye’deki paylaşım savaşına dahil olması anlamını taşıdığını belirtti. Hatimoğulları’nın, Suriye’de ve bölgede kalıcı çözüme, bu paylaşım savaşına dahil olarak mı yoksa barış politikası izlenerek mi gidilir? sorusunu yönelttiği soru önergesi şu şekilde:

1. Türkiyeli ve ABD'li askerlerin görev yaptığı Müşterek Harekat Merkezi'nin bulunduğu Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin Suriye sınırına sağlık, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerinin sevk edildiği iddiası doğru mudur?

2. Karadan sınıra sevkiyat şeklinde gözlenen hareketliliğin yanı sıra havada askeri araçların keşif uçuşu yaptığı bilgisi doğru mudur? Operasyon mu planlanmaktadır?

3. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ABD ile ortak devriye gezmesini yeterli bulmadığını, güvenli bölge için ABD’ye iki hafta süre verdiğini açıklamasının ardından ve Trump ile yapmayı planladığı görüşmeden birkaç gün önce Sağlık Bakanlığınca İl Müdürlüklerine bu yazıların gönderilmesi tesadüf müdür?

4. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk’ün konuyla ilgili açıklamasında dile getirdiği “savaş ortamlarına sivil hekimlerin gönderilmesi sürecine dair hekimlerin de yaşamını, sağlığını, çalışma koşulları ve görevlendirilmelerinin süre ve niteliğini de sorgulamamız görevlerimiz arasındadır” vurgusunu dikkate alarak neden görevlendirmeler mehil müddeti tanımlanmadan gerçekleştirilmiştir? Yapılması planlanan harekatın süresi ne kadar planlanmıştır?

5. 16 Eylül’de Ankara’da yapılmış olan Rusya, Türkiye ve İran görüşmelerinde; Rusya ve İran’ın, Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiği ve Suriye topraklarındaki yabancı güçlerin çekilmesi gerektiği yönündeki açıklamalarının ardından; Türkiye’nin Suriye’ye harekat hazırlığı yapması Suriye’de barış sürecine geçilebilmesinin Türkiye için öncelikli olmadığı anlamına gelmez mi?

6. 16 Eylül’de yapılan 3’lü zirvede daha önce de Putin tarafından önerilen Adana Mutabakatı, İran Lideri Ruhani tarafından da dile getirilmiştir. Türkiye ile Suriye arasında diyaloğun başlaması gerektiğine vurgu yapılırken, Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı harekat bunu sağlayacak zemini tamamen ortadan kaldırmaz mı?

7.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Adana Mutabakatının, Suriye'nin taahhütleri yerine getirmemesi durumunda Türkiye'ye askeri müdahale hakkı verdiğini belirtmişti. Oysa Adana Mutabakatının hiçbir maddesi doğrudan Türkiye'ye güç kullanma yetkisi tanımıyorken, bu açıklama Suriye harekatına haklı bir dayanak bulma çabası mıdır?

8. 31 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı bir konuşmada “Suriye’deki sorun DEAŞ değil, birtakım güçlerin paylaşım savaşıdır.” ifadelerini kullanmıştır. Bu hamle Türkiye’nin Suriye’deki paylaşım savaşına dahil olmak anlamı taşır. Suriye’de ve bölgede kalıcı çözüme, bu savaşa dahil olarak mı yoksa barış politikası izlenerek mi gidilir?

9. Suriye’ye yapılması planlanan sınır ötesi harekat ile İdlib’te Suriye tarafından kuşatılan TSK’nın gözlem noktalarının rövanşı mı alınmak istenmektedir? Bu, Türkiye’nin Suriye’de süreci yönlendirme ve içine düştüğü durumu tersine çevirme çabası için bir hamle midir?

10. Türkiye’nin Suriye’ye operasyonunda, orada yaşayan Kürt halkının ve tüm sivillerin yaşayacağı zarar düşünülmekte midir? Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesi hem Suriye’de izlenen dış siyaset hem de Türkiye’deki iç siyaset açısından Türkiye’nin elini rahatlatmaz mı?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler