Tülay Hatimoğulları Ünye'de işten çıkarılan maden işçileri ile ilgili soru önergesi verdi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Ünye'de sendika üyesi maden işçilerinin işten çıkartılması ile ilgili olarak soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları Ünye'de işten çıkarılan maden işçileri ile ilgili soru önergesi verdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletveili Tülay Hatimoğulları, Ünye Madencilik A.Ş.'de çalışan maden işçilerine 16 saat çalışma süresinin dayatılması ve sendikalı işçilerin işten çıkartılması ile ilglili olarak  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verdi.

Önergesinde işçilerin sendika üyeliklerinin e-devlet üzerinden sorgulandığı ve sendika üysi işçilere 'kendi isteğimle istifa ettim yazılıkağıtlar imzalatılarak istifa ettirildiklerine dair iddiaları soran Hatimoğulları, işçilere dayatılan uzun çalışma saatleri ve mesai ücretlerinin ödenmemesine deikkat çekti.

Hatimoğulları'nın Bakan Selçuk'a yönelttiği sorular ise şu şekilde:  

1. Bakanlığınız, Ünye Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti.’ye ait bentonit çıkarılan maden işletmesinde çalışan işçilerin iş bırakma eyleminden haberdar olmuş mudur? İşçilerin talepleri doğrultusunda, çalışma koşullarını incelemek üzere tarafınızca soruşturma açılmış mıdır?

2. Maden işçilerinin 24 saatte 16 saat çalıştırılması ve fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi, 2 aydır bu çalışma temposunun rutin çalışma sistemi haline getirilerek işçilere adeta kölelik düzeninde çalışma koşulu dayatılması anlamına gelmez mi?  

3. İşten çıkarılan sendika üyesi 25 işçinin ardından, Ünye Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından diğer işçilerin tek tek e-devlet üzerinden sendika üyeliklerinin sorgulanarak, üye olanların “kendi isteğimle istifa ettim” yazısı imzalatarak istifa ettirildikleri iddiası doğru mudur? Bu iddiayı araştırmak üzere çalışmalarınız olacak mıdır?

4. Bahsi geçen işveren şirketin anayasal hak olan sendika üyeliği konusunda yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda çalışmalarınız olacak mıdır?

5. Son yıllarda sıklıkla yaşanan, çalışanın anayasal hakkı olan sendika üyeliği gerekçesi ile işten çıkarmaların ve işverenin çalışanın sendikal hakkını engellemesi sorunlarının Kanuna aykırılığını gidermek için çalışmalarınız var mıdır? Bu sorunları çözmek adına nasıl adımlar atılacaktır?

6. İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda Bakanlığınızın aldığı önlemler nelerdir? Denetimler hangi sıklıkla yapılmaktadır? Ünye Madencilik en son ne zaman denetlenmiştir? 

7. Ünye Madencilik’te çalışan işçilerin daha önce Alo 170 ihbar hattına (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi) yapmış olduğu şikayetlere Bakanlığınızca verilen cevaplar nelerdir? 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler