Tülay Hatimoğulları, Samandağ kıyılarında yaşanan balık ölümlerini bakanlığa sordu

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay'ın Samandağ İlçesi Meydanköy Kıyılarında kefal cinsi on binlerce balığın telef olduğu iddiaları üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları, Samandağ kıyılarında yaşanan balık ölümlerini bakanlığa sordu

Siyasihaber

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlerde, Hatay'ın Samandağ ilçesi Meydanköy kıyılarında on binleri bulan balık ölümlerinin yaşandığından bahsedilmişti.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, basında yer alan bu haberler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları, "Çevre ve Şehircilik Hatay İl Müdürlüğü yetkililerine göre, “Kurum yetkilileri balık ölümleri ihbarı üzerine çevrede uzman ekiplerle inceleme başlatıp vatandaşlarla görüşmüş; ilk belirlemelere göre balık ölümlerine fabrika atığı ya da herhangi bir zehirli atığın neden olmadığını iletmiştir”. Ancak kesin sonuç Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce sudan alınan numunenin incelenmesi sonrası ortaya çıkacakken, herhangi bir zehirli atığın olmadığını söylemek gıda güvenliği açısından doğru mudur?" diye sordu.

Hatimoğulları, şu soruları yöneltti:

22 Eylül 2018 tarihinde basına yansıyan haberlere göre Hatay'ın Samandağ İlçesi Meydanköy Kıyılarında sahile ulaşmaya çalışan on binlerce kefal cinsi balık, kıyıya ulaşamadan telef oldu. Samandağ İlçesi Tekkebaşı Mahallesi'nde yer alan Asi Nehri Boğazı'nda tatlı suyun denize döküldüğü alanda her yıl yaşanan balık ölümlerinin sayısı, bu yıl onbinleri bularak daha da dikkat çekici bir hal almıştır.

Bu Gerekçeyle;

1. Balıkçılara ve çevre sakinlerine göre bölgede her yıl yaşanan balık ölümlerinin nedeni nedir? Daha önce bununla ilgili Bakanlığınıza herhangi bir başvuru yapılmış mıdır? Konu ile ilgili araştırma yapılmış mıdır?

2. Bu yıl balık ölüm sayısının onbinleri bulmasının nedeni nedir? Balık ölümlerindeki ciddi artışa sebebiyet veren bu yılın geçtiğimiz yıllara göre farkı nedir?

3. Olayın meydana geldiği Asi Nehri Boğazı’na zehirli atıkların atıldığı iddiası doğru mudur? Evsel ve sanayi atıkları denize mi boşaltılmaktadır?

4. Çevre ve Şehircilik Hatay İl Müdürlüğü yetkililerine göre, “Kurum yetkilileri balık ölümleri ihbarı üzerine çevrede uzman ekiplerle inceleme başlatıp vatandaşlarla görüşmüş; ilk belirlemelere göre balık ölümlerine fabrika atığı ya da herhangi bir zehirli atığın neden olmadığını iletmiştir”. Ancak kesin sonuç Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce sudan alınan numunenin incelenmesi sonrası ortaya çıkacakken, herhangi bir zehirli atığın olmadığını söylemek gıda güvenliği açısından doğru mudur?

5. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince sudan numuneler alınmış olup, tahlil sonuçları neticelendirilmiş midir? Konuyla ilgili kamuoyuna bilgilendirme yapılacak mı?

6. Kıyıya vuran ölü balıklar, konu öğrenildikten hemen sonra ilgili ekiplerce neden bölgeden kaldırılmamıştır? İnsan sağlığının ve doğanın olası olumsuz etkilenme ihtimali neden ihmal edilmektedir?

7. Başka bi iddia olarak; balık ölümlerinin nedeni sulama bentlerinde suların tutulup, yeterince can suyu bırakılmaması ya da sulama sezonunun bitimiyle bentlerin aniden açılarak suyun yüksek debiyle akması etkisi ile bent içerisindeki balıkların şoka uğraması ise; bu yöntemlerin ekolojiye ve balıkçılık sektörüne olumsuz etkileri ve sürdürülebilirliği üzerine çalışmalarınız var mı?

8. Bakanlığınızın konuyla ilgili ileriye dönük çalışmaları var mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler