Tülay Hatimoğulları'ndan polis baskınında hayatını kaybeden Edibe Özçelik için soru önergesi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay'ın Samandağ ilçesinde polis baskını sırasında kalp krizi geçiren ve hayatını kaybeden Edibe Özçelik'le ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları'ndan polis baskınında hayatını kaybeden Edibe Özçelik için soru önergesi

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay'ın Samandağ ilçesinde polis baskını sırasında kalp krizi geçiren ve hayatını kaybeden Edibe Özçelik'le ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Hatay Samandağ'da 16 Ocak'ta TEM özel harekatın ve Jandarma'nın yaptığı şafak operasyonunda kapısı kırılarak evi basılan 70 yaşındaki Edibe Özçelik fenalaşarak ailesi ve akrabaları tarafından hastaneye kaldırılmış, kalp krizi geçirdiği anlaşılan kadın hayatını kaybetmişti. 

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 4 kişi ise serbest bıakılmıştı.

HDP Adana Milletveki Tülay Hatimoğulları'nın Edibe Özçelik'le ilgili verdiği soru önergesinin tamamı şöyle:

Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Tekkebaşı Mahallesi'nde 16 Ocak 2020 tarihinde sabah 04:30 sularında düzenlenen şafak operasyonunda 4 kişi gözaltına alınmıştır. Evlere yapılan baskın sırasında, çocuğu Ü.E. aranan Edibe Özçelik fenalaşarak, yaşamını yitirmiştir.

Samandağ'da Antakya TEM özel harekat ve jandarmanın birlikte yaptığı operasyonda, Edibe Özçelik’in evinin yanında bulunan daireye önce girilmiş tüm aile fertleri yüz üstü yatırılarak elleri kelepçelenmiş bir şekilde bekletilmiştir. Ardından evin yanlış ev olduğu anlaşılmış, Edibe Özçelik’in evine yönelinmiştir. Kapı kırılarak girilen evde, 70 yaşındaki Edibe Özçelik fenalaşmış ve ailesi/akrabaları tarafından kendi imkanlarıyla hastaneye götürülmüştür. Hastanede kalp krizi geçirdiği öğrenilen Edibe Özçelik hayatını kaybetmiştir.

Operasyon kapsamında gözaltına alınan 4 yurttaş ise serbest bırakılmışlardır.

Bu bağlamda;

1. Edibe Özçelik’in ölümü ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

2. Herhangi ciddi bir rahatsızlığı bulunmayan Edibe annenin operasyon esnasında fenalaşması, evindeki emniyet personelinin sorumluluğunda değil midir? Neden kalp krizi geçiren Edibe Özçelik’e tıbbi bir müdahelede bulunulmamış ve hastaneye kaldırılması için girişimde bulunulmamıştır?

3. Sabahın dördünde düzenlenen operasyonla, evde yaşayan yurttaşların adeta olağan “suçlu” olarak görülmesi hak ihlalidir. Bu hak ihlalini engellemek, yanlış girilen evdeki yurttaşlara da uygulanan yere yüzüstü yatırma ve kelepçeleme, kapıyı kırma olaylarının yaşanmaması için Bakanlığınız tarafından düzenlemeler yapılacak mıdır?     

4. Operasyonda evine yanlışlıkla girilen aile için emniyet personellerine herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

5. Olayın tanıkları tarafından ifade edilen, operasyon esnasında yurttaşların kafalarına silah dayanması iddiası doğru mudur? Bu iddia araştırılacak mıdır?

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler