Tülay Hatimoğulları: ‘Mor çizgimizden ödün vermeyeceğiz’

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, kadın kazanımlarına göz dikmiş iktidarın kendi otoriter, baskıcı ve faşist rejimini inşa ettiği bu süreçte özellikle kadınların kazanımlarına dönük çok ciddi müdahalelerde bulunduğunu söyledi.

Tülay Hatimoğulları: ‘Mor çizgimizden ödün vermeyeceğiz’

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 19 Ağustos’ta Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir, 17 Eylül’de Kulp, 18 Eylül’de Karayazı, 18 Ekim’de ise Hakkari, Yüksekova ve Nusaybin belediyelerine kayyım atandı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, tekrarlanan kayyım atamalarının asıl hedefinin “kadınların mor çizgisi” olarak tanımladıkları “eşbaşkanlık sistemi” olduğuna dikkat çekerek, kazanımlardan ödün vermeyeceklerini vurguladı.

 

‘Eşbaşkanlık kolay kazanılmadı’

Kayyımların kadın düşmanlığının açıklanan raporlarla gözler önüne serildiğini işaret eden Tülay, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine 2016’da atanan kayyımların 43 kadın kurumunu işlevsizleştirdiğini ya da kapattığını anımsattı. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından tekrarlanan kayyım atamalarıyla yine ilk olarak kadın ve kadın kurumlarına saldırıldığını vurgulayan Tülay, “Eşbaşkanlık gerekçe gösterilerek atanan kayyımları asla kabul etmiyoruz. HDP’li kadınlar Türkiye kadın hareketiyle birlikte çok büyük mücadele sürecinden geçti. Kadın kotasından tutalım da eşit temsiliyete kadar birçok kadın kazanımı yaratıldı. Bu kazanımlar için çok büyük emekler ve bedeller verildi. Eşbaşkanlık çok kolay kazanılmış bir hak değil. Bu nedenle biz kadınlar mor çizgimiz olarak vurguladığımız eşbaşkanlık sisteminden asla ama asla ödün vermeyeceğiz” dedi.

 

‘Kadınları kendi siyasetlerine alet etmeye çalışıyorlar’

“Kadın kazanımlarına göz dikmiş iktidarın kendi otoriter, baskıcı ve faşist rejimini inşa ettiği bu süreçte özellikle kadınların kazanımlarına dönük çok ciddi müdahalelerde bulunduğunu” ifade eden Tülay, İstanbul Sözleşmesi ve nafaka hakkının hedef gösterilmesinin de bunun sonucu olduğuna işaret etti.

 

HDP Diyarbakır il binası önünde ailelerin yaptığı oturma eyleminin de iktidar tarafından zorla yaptırıldığını ifade eden Tülay, “Oturmaları için zorlanan annelerin durumu da iktidarın kendini kadına yönelik saldırılar üzerinden var etme çabasının göstergesidir. Kadını kendi siyasetlerinde sürekli araç olarak kullanmaya çalışan iktidar, kadın kazanımlarını hedef alan eril oluşumların tek sorumlusudur” diye konuştu. 

 

‘Ödün vermeye niyetimiz yok’ 

Eşbaşkanlık sisteminin iktidar tarafından Meclis’te konuşulduğunu ve meşru kabul edildiğini ancak şimdilerde illegalleştirilmeye çalışıldığını vurgulayan Tülay, “Bu kimsenin haddi değildir, olamaz. Dayatılmaya çalışılan saldırılar karşısında dün olduğu gibi bugün de kadın iradesini görecektir. Bizler HDP’li ve Türkiyeli kadınlar el ele tutuşarak kazanımlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ödün vermeye niyetimiz yok”  ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler