Tülay Hatimoğulları: Kıdem tazminatı işçinin sigortasıdır

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Meclis kürsüsünden seslendi: Kıdem tazminatı işçinin sigortasıdır, son kalesidir. Kıdem tazminatı neden gündemde? Çünkü kriz derinleşiyor, işsizlik, yolsuzluk katlanarak artıyor...

Tülay Hatimoğulları: Kıdem tazminatı işçinin sigortasıdır

 

SiyasiHaber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Meclis kürsüsünda işçinin sigortası olan 'kıdem tazminatına' dair konuştu. 

 

İşçinin kıdem tazminatı neden gündemde?

"Kıdem tazminatı işçinin son kalesidir." diyen Hatimoğulları, "Evet, şimdilik ertelendi kıdem tazminatının gündeme gelmesi ama burada şu hatırlatmayı yapmak istiyoruz: İşçinin kıdem tazminatı neden gündemde? Çünkü, kriz derinleşiyor, işsizlik, yoksulluk katlanarak artıyor, corona günlerinde 11 milyona yakın insan iş kaybı yaşamış ve işsiz. Tabii ki her şeyi yandaş yaptığımız gibi TÜİK'i de yandaş yaptığımız için kamuoyunu fevkalade yanıltan rakamlarla açıklamalar yapıp ekonomiyi iyi gösteriyor, işsizliğin olmadığını iyi göstermeye çalışıyor." dedi.

 

'Biz kamuoyuna gerçekliği açıklamakla mükellefiz'

"İşsizlik Fonu'yla ilgili kamuoyuna o kadar güzel anlatımlar yapıyor ki iktidar ama gerçeklik bu değil" diyen Hatimoğulları şöyle devam ediyor: "Buradan biz kamuoyuna gerçekliği açıklamakla mükellefiz. Sigortalı olan işsiz kalırsa onlara maddi destek sağlamak içindir bu Fon. Oysaki bu Fon'dan her fonda olduğu gibi sermayeyi finanse etmeye dönük adımlar atılıyor. İyileştirme paketleri diye geliyor, iyileştirilen yoksulun yaşamı değil, iyileştirilen işçinin, emekçinin geleceği, ücreti, iş yaşamı değildir."

 

'Şirketlerin finanse edilmesinin altına bu Meclis, Cumhur İttifakı imza attı'
   
Hatimoğulları son olarak şunları söyleyerek konuşmasını tamamladı: "Burada, hatırlayacaksınız, pandemi zamanında önlem alınmak için gelen pakette yine Varlık Fonundan büyük şirketlerin finanse edilmesinin altına bu Meclis, Cumhur İttifakı imza attı. Yine, aynı şekilde şimdi bunun altına imza atıyorlar.Bakın, iktidar ve sermaye bu fonu "stajyer masrafları" "sınav masrafları" "sigorta primi" adı altında... Aslında büyük sermayedarların finanse etmesi gerekeni bu fondan, işçinin alın terinden finanse ederek yine sermayeyi finanse etmiş oluyorsunuz.Şunu unutmamak gerekiyor ki bir devletin asli görevi ülkedeki işsizlikle, yoksullukla mücadele etmektir. Türkiye'deki devletin asli görevi 82 milyon vatandaşın geleceğini, işçinin, emekçinin, yoksulun geleceğini inşa etmektir. Oysaki buraya gelen paketlerin sermayeyi koruyan paketler olduğuna hep birlikte tanıklık etmekteyiz."
   

Konuşmanın tamamı için videoyu izleyebilirsiniz...

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler