Tülay Hatimoğulları, Hatay'ın Antakya İlçesi'nde 25 farklı yerde çıkan yangınları sordu

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, geçtiğimiz günlerde Hatay'ın Antakya İlçesi'nde 25 farklı yerde eş zamanlı gerçekleşen orman yangınları ile ilgi, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları, Hatay'ın Antakya İlçesi'nde 25 farklı yerde çıkan yangınları sordu

SiyasiHaber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, 17 Eylül 2019’da gece saatlerinde Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ballıöz, Kisecik ve Toygarlı mevkilerinde 25 farklı noktada aynı anda gerçekleşen orman yangınlarına dair Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pardemirli'nin yanıtlamasını talep ederek soru önergesi verdi.

Soru önergesinin tam metni:

17 Eylül 2019’da gece saatlerinde Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ballıöz, Kisecik ve Toygarlı mevkilerinde 25 farklı noktada aynı anda yangın çıktığını basına yansıyan haberlerden öğrendik. 

Çevre ilçe ve illerden yangına müdahele edilmiştir. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Muzaffer Ketmen yaptığı yazılı açıklamada; çalışmaların gece boyu sürdüğünü söylemiş, 7-8 kilometrelik mesafe arasında çıkan yangında tahmini olarak 10 hektarlık alanın zarar gördüğünü ve yangının büyük oranda söndürüldüğünü, soğutma çalışmalarının devam ettiğini söylemiştir. Ayrıca yangının çıkış nedenini henüz belirleyemediklerini de ifade etmiştir.  

Bu bağlamda;

1. Yangının çıkış nedeni belirlenebilmiştir? Konuyla ilgili resmi bir açıklama tarafınızca yapılacak mıdır? Bölgede aynı anda 25 farklı yerde sistematik bir şekilde çıkan yangınları nasıl açıklıyorsunuz?

2. Bölgede 25 farklı yerde yaşanan yangınlardan net olarak ne kadar büyüklükte alan zarar görmüştür? Kaç tane ve hangi cins ağaç-bitki yanmış, zarar gören canlılar tespit edilmiş midir?

3. Yangın sonrasında bölgedeki ekosistemi yeniden canlandırabilmek için çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir?

4. Henüz birkaç gün önce Hatay’ın Kırıkhan İlçesinde 50 hektarlık zeytinlik yanmıştı. Bölgede üst üste yaşanan yangınların önceden önlenebilmesi için denetimler yapılmakta mıdır?  

5. Türkiye’de yangınlara karşı önceden oluşturulmuş eylem planları var mıdır? Varsa nelerdir?

6.  Anayasa’nın 169. Maddesinde “yanan orman alanı yeniden orman haline getirilir” hükmü yer almaktadır. Bu yükümlülük tarafınızca denetlenmekte midir? Yanan ormanlık alanların kesinlikle imara açılmaması için özel önlemler almayı planlıyor musunuz?

7. Son 5 yılda yıllar ve iller belirtilmek üzere kaç orman yangını olmuştur?

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler