Tülay Hatimoğulları: Demokrasi İttifakı, AKP-MHP-Ergenekon ittifakını dağıtmalı

SEÇTİKLERİMİZ - Derya OKATAN'ın Artı Gerçek'teki Tülay HATİMOĞULLARI röportajı: HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’na göre, Demokrasi İttifakı kongrede ete kemiğe bürünecek. Hatimoğulları, Demokrasi İttifakı’nın temel hedefinin AKP-MHP-Ergenekon ittifakını dağıtmak olduğunu söyledi.

Tülay Hatimoğulları: Demokrasi İttifakı, AKP-MHP-Ergenekon ittifakını dağıtmalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 4. Büyük Olağan Kongresi’ne hazırlanıyor. HDP, 23 Şubat Pazar günü toplayacağı kongrede, yeni dönemi göğüsleyecek kadrolarını ve politikalarını belirleyecek.

Kongrenin odağında; 'Türkiyelileşme', 'demokrasi ittifakı', 'Kürdistani partilerle ittifak' gibi bir dizi tartışma konusu bulunuyor. İstanbul’da 31 Mart yerel seçimler ile yenilenen İstanbul seçiminde kritik bir rol oynayan HDP’nin Kongre’de alacağı kararlar da karanlık günlerden geçen Türkiye siyaseti bakımından önem taşıyor.

HDP’nin 4. Büyük Olağan Kongresi’nde temel gündemlerden birisi Demokrasi İttifakı olacak. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’na göre, Demokrasi İttifakı kongrede ete kemiğe bürünecek. Hatimoğulları, Demokrasi İttifakı’nın temel hedefinin AKP-MHP-Ergenekon ittifakını dağıtmak olduğunu söyledi.

'Kongreyi olağanüstü şartlarda topluyoruz' 

HDP 4. Kongresi ile birlikte yeni bir dönem başlatmış olacak. Kongreden beklentileriniz nelerdir?

Kongremizi, Türkiye’nin olağanüstü şartlardan geçtiği bir dönemde yapıyoruz. Türkiye hiçbir zaman bir demokrasi cenneti olmadı, fakat 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra Türkiye’de bir rejim değişikliği yaşanıyor. AKP’nin öncülük ettiği bu rejim değişikliğinde ısrar, bütün toplumsal kodları değiştirirken bir yandan da parti devletine doğru çok hızlı yol alınıyor.

Toplumda yaratılan çok derin yaralar var. Kızılay gibi birkurum, vergi kaçırmak için bir paravan kuruma dönüştürülmüş durumda ve AKP bunu savunabiliyor. Yine Elazığ’da deprem oluyor,İçişleri Bakanı depremi şova dönüştürebiliyor. Van’daki çığ felaketini şova dönüştürmeye kalkıyorlar. Bu kadar pervasızlıkla yüz yüzeyiz. Bunlar toplumsal yansımaları. Rejim değişikliği itibariyle de şu an bir parlamenter sistemden bahsetmeye imkân yok. Mecliste yapılan her düzenleme “cumhurbaşkanlığının yetkilendirilmesine…” diye devam ediyor. Tek adam rejimi kendini yaşamın her alanında dikte ediyor. Seçme ve seçilme hakkı bu ülkenin erkenzamanlarda kavuştuğu bir hak ama şimdi seçimleri gereksiz kılan uygulamalarla karşılaşıyoruz.

Bu olumsuzlukları yaşarken, mücadelenin doğan olanaklarını da görüyoruz. Muhalefetin önünün açık olduğunu belirtmemiz lazım. Bunu AKP de görüyor. Zayıflamaya başladığının farkında. Önü açık olan muhalefete karşı “önlemler” alıyor. Mesela şu an bekçi yasasını hedefliyorlar.Bekçi yasasını bir iç savaş hazırlığı olarak değerlendirebiliriz. İç savaşı kışkırtma ya da başka bir ülkeye savaş, tüm bunlar olası şeyler. İşte biz kongremizi böyle koşullarda topluyoruz.

Yine, kadınların her türlü ayrımcılığa uğradığı, cinayete kurban gittiği bir dönemdeyiz. Demokrasinin en küçük kırıntısının bile ortadan kaldırılmaya çalışıldığı, Kürt halkına dönük düşman siyasetinin uygulandığı, belediyelere kayyımların atandığı, açlık ve yoksulluktan insanların intihar ettiği, içeride ağır siyasal ve ekonomik koşullar yaşanırken bölgede savaşın devam ettiği koşullarda kongremizi topluyoruz.

'Demokrasi ittifakı kongrede ete kemiğe bürünecek' 

Kongremizde barış ve adil bir ekonomik sistemin kurulmasının plan ve programını üretmeyi hedefliyoruz. En geniş muhalefetin faşizme karşı birleşik demokratik mücadele sathında buluşmasını çok önemsiyoruz. Kongrede Demokrasi İttifakınınete kemiğe büründürülmesini, ülkede yaşanan sorunların çözümüne odaklanacak, faşizmi geriletecek plan ve programımızı açığa çıkarabilmeyi ve mücadele olanaklarını genişletmeyi hedefliyoruz.

...Derya OKATAN'ın Artı Gerçek'teki Tülay HATİMOĞULLARI röportajının tamamını okumak için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler