TÜİK’te başkan değişti ekonomi güzelleşti: ‘Ekonomik Güven Endeksi’nde %19.1 artış

TÜİK rakamlarla oynama huyundan vazgeçmiyor. Pandemi döneminde işsizlik oranını %2.2 azaltma başarısı gösteren TÜİK, Başkanı’nın değişmesiyle yeni bir skandala daha imza attı. Ekonomik Güven Endeksi %19.1 artışla 73.5’e yükseldi.

TÜİK’te başkan değişti ekonomi güzelleşti: ‘Ekonomik Güven Endeksi’nde %19.1 artış

SiyasiHaber

22 Mayıs’ta TÜİK'ten yapılan duyuruya göre, Kurumun Başkan Vekili Yinal Yağan, Sümer Holding'e Genel Müdür olarak atanırken Başkan Yardımcısı Muhammed Cahit Şirin ise TÜİK Başkanlığına vekaleten getirilmişti. Bu tasarrufun ardından TÜİK'in 26 bölge müdüründen 10'u Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararı ile görevden alınmıştı. Şirin’in kurumun başkanlığına getirilmesi ve 10 bölge müdürünün değiştirilmesinin ardından açıklanan Haziran verilerine göre ekonomide işler tıkırında.

TÜİK’in açıklanan yeni verilerine göre; Ekonomik güven endeksi, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yeni normalleşme dönemine geçilen Haziran’da aylık bazda yüzde 19.1 artarak 73.5 değerine yükseldi.

Ekonomik güven endeksindeki artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayisi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi aylık bazda haziranda yüzde 5.2 artarak 62.6'ya, reel kesim güven endeksi yüzde 22.2 yükselerek 89.8'e, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 8.5 artışla 55.5'e, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 9.3 artarak 86.4'e, inşaat sektörü güven endeksi de yüzde 33.1 yükselişle 78'e çıktı.

 

Rakam cambazı TÜİK

Sık sık başkanı ve başkan yardımcıları değiştirilen bir kurum TÜİK.

2018 yılının Ekim ayında TÜİK Başkan Yardımcısı Enver Taştı görevinden alınmıştı. TÜİK'teki bu ani görev değişikliğinin yüksek çıkan enflasyon rakamından kaynaklandığı iddia edilmişti.

TÜİK’te geçtiğimiz ay görevden alınan Yinal Yağan 2019’un Nisan ayında vekaleten TÜİK başkanlığına atanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı’ndaki yakın çalışma arkadaşıydı aynı zamanda Yağan.

16 Mayıs 2020’de duyurulan bir kararla önce Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz görevinden alındı. 22 Mayıs 2020 tarihinde duyurulan bir kararla da TÜİK Başkanlığına, Başkan Yardımcısı Muhammed Cahit Şirin vekaleten atandı. Başkan Vekili Yinal Yağan ise Sümer Holding’e Genel Müdür olarak atandı.

Geçtiğimiz yıllarda TÜİK’in rakamlarla oynaması sık sık gündeme gelmişti. Anlaşıldığı kadarıyla Saray, TÜİK’in rakamlarını beğenmediğinde kurumun başkanını, başkan yardımcılarını, bölge müdürlerini değiştirmeyi çözüm yolu olarak görüyor. Her başkan değişikliğinin ardından da ekonomiyle ilgili veriler değiştirilerek ekonomide işlerin tıkırında gittiği mesajı verilmek isteniyor. TÜİK’in rakam cambazlığının ardında Saray’ın olduğu kamuoyunun genel kanısı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler