TTB: Kriz aşılara vurdu, salgınlar ve kayıplar yaşanabilir

Türk Tabipler Birliği ekonomik krizin ilaç sektörüne etki etmesiyle grip aşısının eczanelerde bulunmadığını söyleyerek ciddi salgınların yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

TTB: Kriz aşılara vurdu, salgınlar ve kayıplar yaşanabilir

AKP iktidarının inatla reddettiği kriz, sağlık alanında da kendini göstermeye devam ediyor. Kriz bu defa da grip aşılarına vurdu. Ekim ayında yapılması gereken grip aşısı, eczanelerde bulunamıyor. Hastalar da eczacılar da bekliyor. Kronik ve yaşlı hastaların grip aşısı olmasının şart olduğunu vurgulayan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman ise, “Salgınlar ve beklenmeyen kayıplar yaşanabilir. Acilen önlem alınmalı” ifadelerini kullandı.

Kronik hastalar büyük risk altında

Aşının Ekim ayında yapılması gerektiğini aktaran Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, “Grip aşısında çok büyük bir sorun yaşanıyor. Grip aşılarının, özelikle 50 yaş üstü, kronik göğüs hastalığı ya da kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kalp hastalığı ve kalp yetmezliği olan hastalarda mutlaka uygulanması öneriliyor. Aşı ekim ayının sonlarına doğru geldi, hemen tükendi, yenisi de gelmiyor. Sebebi de malum; kurdaki artış” dedi.

Yaşanacak sürece dair 2 ay öncesinden uyarıda bulunduklarını hatırlatan Adıyaman, hükümete önlem çağrısında bulunarak, söz konusu riskleri şöyle sıraladı:

“Kronik hastalar büyük risk altında. Aşılanmayan kronik ve yaşlı hastalarda maalesef beklenmeyen ve istenmeyen kayıplar görülme olasılığı çok yüksek. Hükümetin acilen bu işe el atması ve aşıların getirilmesi lazım. Bir an önce yerli ilaç sanayinin geliştirilmesi ve dışa bağımlılığın azalması gerekiyor. Kur farkından kaynaklanan ve özel sektörün ithal etmediği ilaçlar için çözüm bulunmalı.”

Hastalar da eczacılar da bekliyor

Eczacılar, grip ve soğuk algınlığı ilaçlarında yaşanan bir sorun olmadığını, ancak grip aşısında büyük sorun yaşandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Grip aşısında büyük sıkıntı yaşıyoruz. Birçok hasta aşı bekliyor. Özellikle bu sene grip aşılarını bulmak zor. Biz de sebebini bilmiyoruz, çok bilgi alamıyoruz. 6 Kasım’da bizlere geleceği söylendi, onu bekliyoruz. Aşı yaptıran hasta sayısında da düşüş var. 100 kişiden 75’i yaptırırken, bu sene 40’lara 50’lere düştü. Bunda zamların etkili olduğunu düşünüyoruz.”

Yaşanan sıkıntının dövizden kaynaklandığını düşünen bir başka eczası ise, “Hastalar bekliyor, biz de bekliyoruz. İthal ilaçlarda da dövizden kaynaklı bir sorun yaşıyoruz, ama grip aşısında neden bu kadar sıkıntı yaşadığımızı bilmiyoruz. Döviz bu ilaçları da etkiledi, yaklaşık yüzde 50-60 zam geldi. İstek var ama ilaç yok. Dövizden dolayı ithal ilaçlardan özellikle göz damlaları, tansiyon ilaçlarında sıkıntı yaşıyoruz.”

Ankara Tabip Odası uyarmıştı

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut 5 Eylül'de yaptığı açıklamada kurdaki artışla stok sıkıntısı yaşanacağını belirtmiş, zaten kısıtlı bir biçimde verilen ilaçların da giderek azalacağına dikkat çekmişti. 

“Depolarda şu an ilaç var ancak 15 Eylül’den itibaren depolar boşalacak ve döviz artışı etkisini gösterecek” diye konuşan Bulut, “Depolar zamanında dövize bağlayarak aldıkları ilacı stoklayıp, yavaş yavaş piyasada eritiyorlar. Ancak bu ilaçlar bittiğinde yeni ilaçları pahalı alacakları için devletin ödeyeceği para karşılığı devlete veremezler. Türkiye’de hastaların yüzde 95’i SGK şemsiyesi altında. Diyelim 3 liralık ilaç 6 lira olduğunda, devlet 3 lira ödeyeceğim diyorsa depolar bunu zarara getirmek istemeyecek, ilaçlara erişim de engellenecektir.” ifadelerini kullanmıştı. 

BirGün

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler