TSK’nin Esad rejimini daha kuvvetli vurmasını bekleyenlerde bugün

SEÇTİKLERİMİZ – Cansu ÇAMLIBEL Gazete Duvar için yazdı. Rusya sayesinde ayakta kalmayı başaran Esad rejiminin TSK sayesinde ciddi manada zayıflatılıp geriletilmesi ihtimali Pentagon’daki strateji ekibinin gözlerini parlatmış.

TSK’nin Esad rejimini daha kuvvetli vurmasını bekleyenlerde bugün

 

Rusya sayesinde ayakta kalmayı başaran Esad rejiminin TSK sayesinde ciddi manada zayıflatılıp geriletilmesi ihtimali Pentagon’daki strateji ekibinin gözlerini parlatmış. Kamuoyu önünde Savunma Bakanı Esper’e sahada tansiyonun düşürülmesine yönelik çağrılar yaptırsalar da asıl istedikleri Türkiye’nin rejim hedeflerini vurmaya devam etmesi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bugüne kadar tek seferde yaşadığı en büyük kayıplardan biri olarak Cumhuriyet tarihine geçen 27 Şubat’taki İdlib saldırısı, Amerika Birleşik Devletleri içindeki bazı çevreler tarafından uzun süredir beklenen o fırsat. Ankara ile Moskova arasındaki kriz bir haftadır zar zor diplomasiyle yönetilmiş olsa da Washington, İdlib kırılmasının Türkiye’nin yeni müttefikiyle uzun vadeli ve sürdürülebilir bir ortaklık modeli üzerinden derinleşmesine büyük darbe olduğunun bilincinde. Ancak direksiyonu aniden kırmak yerine yavaş ve temkinli manevralarla eski dosta yanaşıyor. Bir şekilde omuz verecek ama fırsat bu ya biraz da burnu sürtülsün istiyor sanki. Hem çok da emin değil eski dostun yeni kankanın yörüngesinden kurtulmak için radikal kararlar alabileceğinden.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft’ın atlayıp jet hızıyla Türkiye’ye gelmesi bu yeni sürecin ilk hamlesiydi. Ziyareti sıradanlıktan çıkartan Jeffrey ve Craft’ın, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçip İdlib’e gitmeleri oldu. Amerikan yönetiminden resmi bir heyetin İdlib’e ilk kez adım atmaları açısından sembolik önemi vardı bu görüntünün. Washington, Moskova ile ciddi bir kırılmanın eşiğinde duran müttefiki Türkiye’ye siyasi desteğini perçinleyecek bir fotoğraf karesi vermeyi hedefledi. Eski bir televizyoncu olan Başkan Donald Trump’ın, bu fotoğraf için başrolü Suriye Temsilcisi James Jeffrey yerine BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft’a vermesi de son derece Trump’lık bir hareketti.

Kelly Craft’ın ABD içindeki güç dengelerinin neresinde durduğunu hatırlatmak yapbozun parçalarının zihninizde doğru yerlere oturması açısından faydalı olacaktır. Kelly Craft bir kariyer diplomatı değil, siyasi atama. Daha önce ülkesinin Kanada Büyükelçisi olarak görev yapan Craft, yedi ay önce ABD Başkanı Donald Trump tarafından BM Daimi Temsilcisi olarak atandı. Sisteme ilk kez 2007 yılında George W. Bush tarafından sokulan Craft ve eşi, Cumhuriyetçi Parti’nin önemli bağışçıları arasında. Kelly ve Joe Craft, Trump’ın 2016’daki başkan adaylığı sırasında ve seçildikten sonra koltuğa oturduğu gün düzenlenen törenin hazırlıkları için toplamda 2 milyon doları aşkın bağış yaptılar. Kelly Craft’ın eşi milyarder Joe Craft, ABD’nin üçüncü büyük kömür üreticisi. Özetle, estetikli burnu ve botokslu yüzüyle alıştığımız Amerikalı kadın diplomatlardan farklı bir profil çizen Craft’ın rengi belli. Trump kampının vitrin isimlerinden biri. Cumhuriyetçi Parti’nin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’a da yakın….

…Cansu ÇAMLIBEL’in Gazete Duvar’daki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/03/05/tsknin-esad-rejimini-daha-kuvvetli-vurmasini-bekleyenlerde-bugun/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler