TSK'den Kürt illerinde 'kent savaşı' hazırlığı: Meskun Mahal Muharebe Okulu açılıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kürt illerindeki kent savaşına 'daha iyi hazırlanabilmek' için Meskûn Mahal Muhabere Okulu’nu kuruyor.

TSK'den Kürt illerinde 'kent savaşı' hazırlığı: Meskun Mahal Muharebe Okulu açılıyor

Çözüm sürecinin sona erdirilmesinin ardından PKK’ye yönelik başlatılan ve Kürt illerindeki il ve ilçe merkezlerinde yoğunlaşan çatışmalar üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde Meskûn Mahal Muhabere Okulu kurulması kararlaştırıldı.

Bu kararda, Ortadoğu’daki çatışmaların yoğun olarak yerleşim yerlerinde yaşanmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre, kararın verilmesinin ardından Meskûn Mahal Muharebe Okulu için yer bakılmaya başlandı. Bu kapsamda önce Isparta’da Dağ Komando Okulu ve İç Güvenlik Eğitim Merkezi değerlendirildi. Ancak bu birimlerin mevcut işlerinin dışında yeni bir yükü kaldıramayacağı belirlendi. Çalışmaların ardından, okulun ilk aşamada İstanbul Tuzla’daki Piyade Okul Komutanlığı bünyesinde teşkilatlandırılması benimsendi. Bu bölgede kurulacak birimin daha sonra bağımsız olarak teşkilatlandırılabileceği de belirtiliyor.

Kürt illerine yönelik savaş hazırlığı

Okulda, özellikle Diyarbakır Sur, Şırnak merkez, Cizre, Silopi, Hakkâri Yüksekova ve Mardin Nusaybin’de yaşanan çatışmalardan çıkarılan dersler çerçevesinde tespit edilen eğitim eksiklerinin giderilmesi planlanıyor.

Daha önce bu eğitimi veren bir birim bulunmaması nedeniyle TSK personeli subay ve astsubaylar, Türkiye’nin yakın geçmişte ciddi diplomatik sorun yaşadığı Hollanda’daki merkezde eğitim alıyordu.

Okulun gelecekte NATO’ya akredite olmayı da hedeflediği, bunun gerçekleşmesi durumunda diğer müttefik ülke personeline de eğitim verilebileceği belirtildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler