TSK'dan Afrin'de operasyon: YPG'ye karşı desteklenen cihatçılar gözaltında

TSK'nin Suriye'nin kuzeyindeki Afrin'de sokağa çıkma yasağı ilan ettiği ve yağma yapan gruplara karşı operasyon başlatıldığı bildirildi.

TSK'dan Afrin'de operasyon: YPG'ye karşı desteklenen cihatçılar gözaltında

TSK ve beraberindeki gruplar yağma, fidyecilik, fuhuş ve uyuşturucu kaçakçılığı vakalarını gerekçe göstererek Afrin’de bir operasyon başlattı. Bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken onlarca cihatçı gözaltına alındı.

Suriye’den yayın yapan ve Şam yönetimine yakın bir çizgi izleyen muraselon.com sitesine göre, operasyonun hedefinde, Afrin operasyonunda YPG’ye karşı TSK ile birlikte savaşan ancak daha sonra kendi başlarına hareket eden cihatçıların örgütü Usud el-Şarkiyye bulunuyor.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasında ise Hamza Tümeni, Sultan Murat Tümeni, Feylak’uş Şam ve 3. Kolordu gruplarının TSK ile birlikte hareket ettiği, Afrin’e giden yolları kesip bazı semtleri ablukaya aldığı ve Vilat sokağında çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Usud el-Şarkiyye’ye yakın kaynaklar grubun hala mevzilerini koruduğunu ve bölgeye takviye birliklerin gittiğini öne sürdü.

Yağma mı itaatsizlik mi?

Operasyonun gerekçesi olarak yağma olayları gösterilirken, bu tür olaylarda TSK ile birlikte hareket eden Hamza Tümeni gibi grupların Usud el-Şarkiyye’den çok daha fazla suçlandığı belirtiliyor.

Rusya’ya yakın bir çizgi izleyen istihbarat ve analiz sitesi South Front ise TSK ile Usud el-Şarkiyye arasında asıl meselenin, grubun TSK’nin talimatlarına itaat etmemesi olduğunu belirtiyor.

South Front’ta yayımlanan haber yoruma göre, operasyona hedef olan grup Rusya ile Türkiye’nin vardığı anlaşmaya aykırı biçimde El-Bab’ın güneyinde yer alan ve Şam yönetiminin kontrolünde bulunan Tedef kasabasına saldırmış, grubun lideri de geçtiğimiz ay kendi kendilerini tasfiye edip silahlarını Fırat Kalkanı güçlerine teslim edeceği yönünde bir açıklama yapmaya zorlanmıştı.

Bu gerilim operasyonun asıl nedeninin yağma değil itaatsizlik olabileceğini gösteriyor.

Afrin’e yağmayla girmişlerdi

Haftalar süren bombardıman ve çatışmanın ardından TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar 18 Mart’ta YPG’nin ve yerel halkın çekildiği Afrin merkezine girmiş, operasyonu takip eden muhabirlerin çektiği görüntüler sayesinde bütün dünya cihatçıların büyük bir yağma yürüttüğüne tanık olmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler