TSK Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesine yönelik kara operasyonu başlattı

TSK’nin, geçtiğimiz gün Irak’ın kuzeyindeki bölgelere düzenlediği hava saldırısından sonra Haftanin’e yönelik kara operasyonu başlattığı duyuruldu.

TSK Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesine yönelik kara operasyonu başlattı

 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesine yönelik kara operasyonuna başladığını açıkladı.

Bakanlık, bu operasyona “Pençe-Kaplan” adının verildiğini duyurdu.

Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Komandolarımız Haftanin’de” denildi.

MSB’nin açıklamasında ise “Hava Kuvvetleri, ateş destek vasıtaları, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’larla desteklenen komandoların hava hücum harekatıyla bölgeye intikal ettiği” belirtildi.

MSB operasyonun, Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakları çerçevesinde icra edildiğini savunuyor.

Irak Ordusu’ndan açıklama

Irak Ordusu Sözcüsü Emid Yehya Resul ise, TSK’nin hava saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Türkiye’ye ait savaş uçaklarının Irak hava sahasına girdiğini hatırlatarak, “Türkiye bu tarz saldırılarından vazgeçmeli ve tekrarlamamalıdır” dedi.

Irak’ın egemenliğinin ihlal edildiğini belirten Resul, benzer hava saldırılarının engellenmesi için “Savunma Kalkanı Sistemi”ni devreye koymak için çalışmalara başladıklarını da duyurdu.

Pazartesi gününün ilk saatlerinde TSK’ye ait savaş uçakları, Irak’ın kuzeyindeki bölgeleri bombalamıştı. “Pençe-Kartal” adı verilen bu hava saldırılarında Mahmur, Şengal ve Kandil hedef alınmıştı.

MSB’den yapılan açıklamada “81 hedefin imha edildiği” ve “operasyona katılan uçakların üslerine döndüğü” kaydedilmişti.

TSK’nin hava saldırısına Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan tepki gelmişti. Yapılan yazılı açıklamayla TSK’nin Irak Kürdistan Bölgesi topraklarına yönelik düzenlediği bombardıman kınananarak, “Irak hava sahasına nüfuz etmek, egemenliğin apaçık bir ihlalidir” denilmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler