Trump'tan bir açıklama daha: Bugün toplanacağız

ABD Başkanı Trump, Suriye'ye müdahale hakkında yeni bir açıklama daha yaptı. Trump, 'Bugün toplanacağız, karar yakında verilecek' dedi.

Trump'tan bir açıklama daha: Bugün toplanacağız

Suriye’ye olası bir saldırı için Twitter'dan “Çok yakında da olabilir o kadar yakında olmayabilir de” mesajı veren ABD Başkanı Donald Trump’tan yeni bir açıklama geldi. Trump, "Bugün toplanacağız, karar yakında verilecek" dedi.

Trump dün Twitter’dan paylaştığı “Hazır ol Rusya füzeler geliyor” mesajının ardından bugün de gün içinde yeni bir mesaj daha paylaşmıştı. Trump Twitter’dan paylaştığı yeni mesajında, “Suriye’ye bir saldırının ne zaman düzenleneceğini hiçbir zaman söylemedim. Çok yakında da olabilir, o kadar yakında olmayadabilir! Her durumda, ABD benim yönetimimde bölgeyi IŞİD’den kurtarmak adına harika bir iş yaptı” ifadelerini kullandı. Trump, Amerika’ya bu konuda teşekkür beklediğini de belirtti.

Mattis: Savaşı Cenevre süreciyle bitireceğiz

ABD Savunma Bakanı James Mattis de Suriye'de barış için Birleşmiş Milletler (BM) denetimindeki Cenevre sürecine işaret etti. Mattis, Suriye konusunda henüz karar vermediklerini, Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırı öncesinde Kongre liderleriyle iletişim kuracaklarını da söylemişti.

Yeni Dışişleri Bakanı: Sert önlemler alınmalı 

Bir açıklama da henüz görevine başlamayan ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'tan geldi. ABD Senatosu’ndaki Dış İlişkiler Komitesi’nde, ABD Dışişleri Bakanı atanmasıyla ilgili oturuma katılan CIA Direktörü Pompeo, "Suriye'deki 'çökmüş devlet', insan haklarına, ulusal güvenliğe ve bölgesel istikrara yönelik giderek büyüyen bir tehdit oluşturuyor ve çok daha sert bir yanıtı hak ediyor” ifadelerini kullandı. 
 
Pompeo'nun ifade verdiği Senato Dış İlişkileri Komitesi oturumunda arka sıralarda oturan savaş karşıtları protesto eylemi yaptı. Barış yanlısı eylemciler, ''Pompeo savaş demektir'', ''Savaş yanlısı CIA Direktörü nasıl başdiplomat olabilir?'', ''Pompeo'yu durdurun'' slogan ve pankartlarıyla Senato'ya, ABD Başkanı Donald Trump'ın Pompeo'yu Dışişleri Bakanı atama kararına onay vermemesi çağrısı yaptı.

MA

Etiketler: Donald Trump, ABD, Suriye

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler