Trump’ın ‘Ticaret Savaşı’na ilk misilleme: AB’den yüzlerce ürüne ek gümrük vergisi

Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getireceğini duyurması üzerine AB, ABD’nin bölgeye yaptığı ihracata karşı önlemler alacağını duyurmuştu. Avrupa Birliği Komisyonu, ABD’nin planladığı ilave gümrük vergilerine karşı misilleme yapılacak ürünler listesini yayınladı.

Trump’ın ‘Ticaret Savaşı’na ilk misilleme: AB’den yüzlerce ürüne ek gümrük vergisi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik uygulamayı planladığı ilave gümrük vergilerine karşı misilleme yapılacak ürünler listesini yayınladı.

Toplam 10 sayfalık listede AB’nin ABD’ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı ürünler arasında mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farklı ürün yer alıyor.

Ne olmuştu?

ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini duyurması üzerine AB, ABD’nin bölgeye yaptığı ihracata karşı önlemler alacağını duyurmuştu. ABD’ye ticaret ve askeri alanlarda adil davranan “gerçek dostlara” büyük esneklik gösterileceğini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, Kanada ve Meksika’nın devam eden Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) müzakereleri nedeniyle şimdilik söz konusu vergilerden muaf tutulacağını bildirmişti. ABD tarafından muaf tutulacak ülkeler arasına Avustralya da eklenmişti.

(Gazete Karınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler