Trump'ın serbest bırakılmasını istediği ABD'li rahibin tutukluluğunun devamına karar verildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Türkiye’den serbest bırakılmasını talep ettiği Rahip Andrew Brunson’ın, terör örgütleriyle işbirliği ve casusluk suçlarıyla yargılandığı davada tutukluluğunun devamına karar verildi.

Trump'ın serbest bırakılmasını istediği ABD'li rahibin tutukluluğunun devamına karar verildi

ABD Başkanı Donald Trump’un, Türkiye’den serbest bırakılmasını talep ettiği Rahip Andrew Brunson’ın, terör örgütleriyle işbirliği ve casusluk suçlarıyla yargılandığı davada tutuklu kalmasına karar verildi.

Amerikanın Sesi’nden Yıldız Yazıcıoğlu’nun haberine göre Haziran ayı başında ABD – Türkiye’nin Münbiç konusunda anlaşmaya varması, ilişkilerde iyileşme sinyali olarak algılanmıştı. Bu çerçevede, Trump’ın bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye geri gönderilmesini istediği Brunson’ın bugün tutuksuz yargılanmasına karar verileceği bekleniyordu. Ancak İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK ve Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) bağlantıları ve casusluk iddialarıyla 35 yıl hapis cezası talebiyle yargılandığı davada, Brunson’ın tutukluluğunun devamına hükmetti. Mahkeme, davaya 12 Ekim’de dördüncü duruşmayla devam edilmesine karar verdi.

Rahip Brunson’ın tutuklu kalması kararına ABD ve ABD Başkanı Trump’ın vereceği tepki ise merak konusu.

ABD Maslahatgüzarı: “Hayal kırıklığı”

ABD’nin Maslahatgüzarı Philip Kosnett, bugünkü duruşma bitiminde gazetecilere, karardan dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Kosnett, “Rahip Brunson ve Türkiye’de tutuklu diğer Amerikalı tutukluların durumlarından endişe duyuyoruz. Brunson’ın suçlanmasına neden olacak herhangi bir kriminal aktivitesi olduğu yönünde işaretler göremiyorum” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri: Suçlamalarla ilgili hiçbir inandırıcı kanıt görmedik

Yine Amerika’nın Sesi’ne konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi ise şunları söyledi: Yetkili, “Brunson’ın hakkındaki suçlamalarla ilgili hiçbir inandırıcı kanıt görmedik. Brunson’a yönelik dava, kaynağı belirsiz suçlamalar ve spekülasyonlar üzerine inşa edildi. (Rahip Brunson’ın) Masum olduğuna kuvvetle inanıyoruz ve Türk hükümetine davasını zamanlı, şeffaf ve adil şekilde çözüme kavuşturma çağrısında bulunuyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler