Trump'ın görevden aldığı Tillerson'dan ilk açıklama: Gururlu bir ABD'li olarak sivil hayata döneceğim

ABD Başkanı Donald Trump, dışişleri bakanlığından aldığı Rex Tillerson için ‘fikir ayrılıkları olduğunu’ söylerken, eski bakan da ‘gururlu bir ABD’li gibi sivil hayata döneceğini’ ifade etti.

Trump'ın görevden aldığı Tillerson'dan ilk açıklama: Gururlu bir ABD'li olarak sivil hayata döneceğim

Trump, bugün Tillerson’ı bakanlıktan aldığını, yerine CIA şefi Mike Pompeo’yu getirdiğini duyurmuştu.

Gazetecilere konuşan ABD başkanı, bakanın görevden alınması kararını kendisinin verdiğini belirterek bakanın ‘şimdi çok daha mutlu olacağını’ söyledi.

Tillerson’la konuyu uzun süredir konuştuklarını aktaran Trump, İran anlaşması gibi bazı meselelerde görüş ayrılıklarına düştüklerini kaydetti. ABD başkanı “Aynı şekilde düşünmüyorduk, farklı zihniyete sahiptik” diye konuştu.

Trump, yeni bakanı Pompeo içinse “Mike’ı son 14 ayda çok iyi tanıdım. Bu kritik zamanda bu işi için doğru kişi olduğuna eminim” dedi.

‘Son günüm 31 Mart’

Eski bakan Rex Tillerson ise düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti: “31 Mart dışişlerindeki son günüm olacak. Suriye’de ve Irak’da yapılması gereken daha çok şey var. Müttefikler olmadan bunları başaramayız. Gururlu bir Amerikalı olarak sivil hayata döneceğim. Görevden alındıktan sonra Trump ile telefonda görüştüm.”

(Diken)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler