Trump: Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki kabine toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye’den çekilme konusunda sürecin zamana yayılacağını belirten Trump, “Kürtleri korumak istiyoruz” dedi.

Trump: Suriye'den çekilsek bile Kürtleri korumak istiyoruz

BBC Türkçe’nin haberine göre, Suriye’den çekilme süreci için “Ben hiçbir zaman hızlı ya da yavaş demedim” diyen Trump, zaman dilimi olup olmadığı sorulduğunda ise “Hayır. Bazıları 4 ay dedi ama ben bunu da hiç demedim” yanıtını verdi.

Obama yönetimi zamanımda, yıllar önce Suriye’nin kaybedildiğini ve şu an bahsedilen şeyin sadece “kum ve ölüm” olduğunu söyleyen Trump, YPG ile ilgili soruyu da yanıtladı:

Kürtler. Çok enteresan. Türkiye onları sevmiyor, başka insanlar seviyor. Sahip oldukları az miktardaki petrolü İran’a satmalarından hiç hoşlanmadım. Kürtler partnerimiz ama İran’a petrol satıyorlar. Bu beni hiç sevindirmedi, hiç mutlu etmedi. Aynı zamanda, biz de onlarla birlikteyken daha iyi savaşıyorlar. Kürtleri korumak istiyoruz, yine de Kürtleri korumak istiyoruz. Ama Suriye’de sonsuza kadar kalmak istemiyorum. Orası kum ve ölümden ibaret.

Ne olmuştu?

19 Aralık’ta Twitter’dan yaptığı paylaşımla IŞİD’le savaşın bittiğini duyuran Trump, 20 Aralık’ta da “eve dönme zamanı” açıklaması yapmıştı.

Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) gelen resmi açıklamalar zaman belirtmemekle birlikte, çekilmenin başladığını duyuruyordu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders 19 Aralık’ta yaptığı yazılı açıklamada “[IŞİD’le] Mücadelenin bir sonraki aşamasına geçiş için ABD birliklerinin eve dönüşünü başlattık” demişti.

Pentagon Sözcüsü Dana White da aynı gün yaptığı açıklamada “Suriye’deki ABD askerinin eve dönüş sürecini başlattık ve operasyonun bir sonraki aşamasına geçiyoruz” demişti.

Süreçle ilgili bilgiyi, Reuters’a konuşan ve isminin verilmesini istemeyen ABD’li bir yetkili vermiş, Suriye’de bulunan tüm Dışişleri Bakanlığı personelinin 24 saat içinde ülkeden çıkacağını duyurmuştu.

“ABD askerleri de, IŞİD’e yönelik son operasyonun tamamlanmasıyla birlikte Suriye’den çekilmeye başlayacak. Sürecin 60 ile 100 gün arasında tamamlanması bekleniyor” demişti.

Trump’ın Suriye’deki ABD askerlerini çekme kararı, Pentagon yetkilileri ve bazı Cumhuriyetçi Senatörler tarafından “Sahadaki Kürt savaşçıları yarı yolda bıraktığı” gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Aralık sonunda çekilmenin “yavaşça” olacağını yine Twitter üzerinden duyuran Trump, eleştiriler karşısında Cumhuriyetçi Senatör Linsdey Graham’ı nasıl ikna ettiği sorusuna da “Hiçbir zaman acele edeceğimi söylemediğimi belirttim” yanıtını vermişti.

1 Ocak’ta New York Times’ta yayımlanan bir haberde de, Trump’ın yaklaşık 2000 Amerikan askerinin Suriye’den çekilmesi için orduya 4 aylık bir süre verdiği yazılmıştı.

ABD’nin Suriye’deki varlığı ve YPG’yle işbirliği yapılmasını destekleyen Savunma Bakanı James Mattis ve ABD’nin IŞİD’le Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, karardan birkaç gün sonra görevlerinden istifa etmişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler