Trump: Suriye'den çekilmenin çabuk olacağını söylemedim

ABD'nin Suriye'den askerlerini çekeceği açıklamasının ardından çekilme süresine dair iddialar ve açıklamalar sürüyor. Trump, Suriye'den ABD askerlerinin çekilmesine ilişkin, "Askerlerimiz Suriye'den çekiliyor ama bunun çabuk olacağını asla söylemedim" ifadelerini kullandı.

Trump: Suriye'den çekilmenin çabuk olacağını söylemedim

ABD Başkanı Donald Trump IŞİD tamamen yenilgiye uğratılmadan Amerikan askerlerinin tümünün Suriye'den çekilmeyeceğini söyledi.

Pazar günü Camp David'de danışmanlarıyla yaptığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, geri çekilmenin "bir gecede olmayacağını" söyledi:

"Suriye'den çekiliyoruz. Askerlerimizi oradan çekeceğiz. Bunu o kadar da hızlı yapacağımızı hiç söylemedim. Ancak IŞİD'i yok ediyoruz. 2 yıl önce başkanlığa seçildiğimde IŞİD Suriye'nin ve Irak'ın her yerindeydi. IŞİD'i Irak'tan söküp attık. Suriye'den çekiliyoruz ama bunu da yapıyoruz ve IŞİD bitene kadar tamamen çekilmiş olmayacağız."

Trump, geçen ay ABD askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıklamıştı.

Bu açıklama sonrası ABD Savunma Bakanı James Mattis, IŞİD'le Mücadele Uluslarası Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk ve son olarak da Savunma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Kevin Sweeney istifa ettiler.

Trump Aralık ayı sonunda çekilmenin "yavaşça" olacağını söylemiş, 2 Ocak'ta yaptığı açıklamada ise ABD askerlerinin Suriye'den "bir süre sonra" çekileceğini, bunun için bir zaman dilimi vermediğini belirtmişti.

Etiketler: ABD, Suriye, çekilme

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler