Trump: Neden bu bok çukuru ülkelerden insanları kabul ediyoruz?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te milletvekilleriyle mülteciler konulu bir görüşmede “Neden bu bok çukuru ülkelerden insanları kabul ediyoruz?” dediği bildirildi.

Trump: Neden bu bok çukuru ülkelerden insanları kabul ediyoruz?

Washington Post gazetesinin duyurduğu haberle ilgili Beyaz Saray'dan yalanlama gelmedi. Beyaz Saray sözcülerinden Raj Shah konuya dair açıklamasında “Washington'daki bazı politikacılar başka ülkeler için mücadele yolunu seçmiş olabilir ama Başkan Trump her zaman Amerikan halkı için savaşacaktır” dedi.

Trump'ın bu cümleyi,  Cumhuriyetçi ve Demokrat partili milletvekilleri ile “Tarafsız bir mülteci anlaşması teklifi” üzerine gerçekleştirilen bir toplantıda sarf ettiği belirtildi. Trump’ın “Bok çukuru” olarak Afrika ülkeleri, El Salvador ve Haiti'yi kast ettiği bildirildi.

Trump'ın bu ülkeler yerine Norveç'ten mülteci almak yönünde bir ifade kullandığı da aktarıldı.

Trump'ın birkaç hafta önce de Haitililer için “Hepsi AIDS’li” ifadesini kullandığı bildirilmişti.

Milletvekillerinden tepki

BBC’nin haberine göre Trump'ın küfürlü çıkışı sonrası milletvekilleri tepki mesajları paylaştı.

Maryland vekili Elijah Cummings açıklamaların affedilmez olduğunuı söylerken, Kongre'deki tek Haiti kökenli ABD vatandaşı olan Cumhuriyetçi partili Mia Love, Trump'ın “Nezaketsiz, bölücü ve seçkinci” açıklaması için özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

Donald Trump bu hafta içinde ABD'de yaşama ve çalışma izni olan yaklaşık 200 bin El Salvadorlunun oturum izinlerini iptal etme kararı almıştı.
El Salvadorlulara, 2001'de ülkede büyük yıkım yaratan deprem felaketinin ardından Geçici Koruma Statüsü altında oturum izni verilmişti.
Trump yönetimi dört ay önce de selefi Barack Obama döneminde, Latin Amerikalı göçmenlerin sınır dışı edilmesini önlemek için başlatılan programa son vereceğini açıklamıştı. 

Etiketler: Donald Trump, ABD, Göçmen

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler