Trump: NATO üyeleri harcamaları artırmayı kabul etti

ABD Başkanı, NATO üyelerinin savunma harcamasını artırması ısrarını sürdürüyor.

Trump: NATO üyeleri harcamaları artırmayı kabul etti

ABD Başkanı Donald Trump, NATO üyelerinin GSYİH'nin yüzde 2'si kadar savunma harcaması hedefini 2024 yılı yerine hemen şimdi gerçekleştirmesini talep etti. Bunun üzerine NATO zirvesinde liderler programda olmayan acil toplantı düzenledi. ABD'nin NATO'dan ayrılacağı iddiaları sonrası bir basın toplantısı düzenleyen Trump ''Kabul ettiler'' açıklaması yaptı.

Rusya: NATO yararsız bir askeri blok

Zirvedeki diplomatik kaynaklara göre Trump ''ABD, Avrupa'yı sübvanse edebilmek için cebinden fazladan on milyarca dolar ödüyor. Tüm üyeler 2024'e dek GSYİH'nin en az yüzde 2'sini savunmaya harcama sözünü hemen şimdi yerine getirmeli ve bu oran nihayetinde yüzde 4'e çıkmalı'' dedi. Trump'ın aksi takdirde ABD'yi NATO'den çıkaracağı tehdidinde bulunduğu iddiası daha sonra yalanlandı.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ''Trump NATO'dan çıkmakla tehdit etmedi, sadece NATO üyelerinin savunma harcamaları hedeflerini daha kısa zamanda tutturmalarını talep etti'' dedi.

Ardından basın toplantısı düzenleyen Trump, NATO'den çıkma tehdidinde bulunup bulunmadığı sorusu üzerine ititfakın harcamalarının yüzde 90'ını ABD'nin karşıladığını ve bundan son derece mutsuz olduğunu liderlere söylediğini belirtmekle yetindi.

'Çekilebilirim ama gerek yok'

Trump, ABD'nin NATO'dan çekileceği iddialarıyla ilgili olarak "NATO’dan Kongre onayı almadan çekilebileceğimi sanıyorum ama buna gerek yok" dedi.

'Çok sert konuştum'

Tekrar aynı sorunun sorulması üzerine Trump zirvede diğer liderlere 'daha önce olmadığı kadar çok sert konuştuğunu' dile getirdi. Donald Trump, NATO üyelerinin harcamaları artırmayı kabul ettiğini ifade etti.

Trump, ABD'nin NATO bütçesinin yüzde 90'ını karşıladığını belirterek, "Odadan çıktığımızda herkes harcamaları artırma kararı vermişti" dedi. Donald Trump, kendisinden önceki ABD yönetimlerini de eleştirerek "Bizden önceki hükümetler ABD için iyi bir anlaşma sağlamayı başaramadı" diye konuştu.

'Putin'le görüştüğüm için bana teşekkür ettiler'

Trump, "NATO üyeleri Putin'le görüşmeniz nedeniyle endişelerini iletti mi?" sorusuna, "Hayır, hatta bunun için hepsi bana teşekkür etti" yanıtını verdi.

'Putin dostum da, düşmanım da değil'

Putin'le ilişkisinin sorulması üzerine Trump, "Putin dostum değil ama düşmanım da değil. Rakibim. Belki arkadaş olabiliriz" diye konuştu.

'Birleşik Krallık'ta seviliyorum'

Trump, bugün başlayacağı İngiltere ziyaretiyle ilgili protestoların sorulması üzerine "Bence sorun yok. Bence Birleşik Krallık'ta çok seviliyorum. Göçmen politikamız birbirine çok benziyor" dedi.

Trump, "Irak'taki Kürt savaşçıları desteklemeye devam edecek misiniz?" sorusunu "Çok iyi savaşçılar. Çok zekiler. Harika insanlar"  şeklinde yanıtlamakla yetindi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler