Trump İspanya sınırına duvar önerdi!

ABD Başkanı Donald Trump, İspanya'ya göçmenleri sınır dışında tutmak için Sahra Çölü'ne duvar örmesini önerdi. Trump, 2016'daki seçim kampanyasında Meksika sınırına '"büyük, güzel bir duvar" örme vaadinde bulunmuştu.

Trump İspanya sınırına duvar önerdi!

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘İspanya’ya, Akdeniz’den göçmen akınını durdurmak için Sahra Çölü’ne duvar örmesini önerdiği’ni açıkladı. Borrell, İspanya Kralı Felipe ve Kraliçe Letizie’nin Haziran’daki Beyaz Saray ziyaretine eşlik etmişti.

‘Sahra sınırı Meksika sınırından büyük olamaz’

Trump, önerisine karşılık Sahra Çölü’nün uzunluğunun yaklaşık 5 bin kilometre olduğunu söyleyen İspanyol diplomatlara, “Sahra sınırı bizim Meksika sınırımızdan daha büyük olamaz” diye yanıt verdi. ABD-Meksika sınırının uzunluğu yaklaşık 3 bin 200 kilometre.

Trump, 2016’daki seçim kampanyasında kaçak göçü önlemek için Meksika sınırına ‘”büyük, güzel bir duvar” örme vaadinde bulunmuştu.

Fas’ta kaçak olarak yaşayan yüzlerce Afrikalı göçmen her yıl Avrupa’ya ulaşmak umuduyla İspanya’nın Kuzey Afrika’daki toprakları Ceuta ve Melilla’ya girmeye çalışıyor. (BBC Türkçe)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler