Trump: Antifa'yı terör örgütü ilan edeceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, ırkçı polisler tarafından katledilen George Floyd için adalet talebiyle düzenlenen protestolarda gerginliğin tırmanmasından sorumlu tuttuğu ırkçılık karşıtı sol grup Antifa'yı 'terör örgütü' ilan edeceklerini duyurdu.

Trump: Antifa'yı terör örgütü ilan edeceğiz

 

ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesine ve sistematik ırkçılıkla polis şiddetine karşı protestolar sürerken ABD Başkanı Donald Trump’tan yeni bir açıklama geldi.

Trump, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada eylemlere destek veren anti faşist örgüt Antifa’yı “terör örgütü” ilan edeceğini duyurdu.

Trump, bugün yaptığı açıklamada barışçıl protestocuların yanında olduklarını savunarak "Ancak şu anda caddelerde yaşananların adalet ve barışla bir ilişkisi yok. Sokaklardaki şiddet ve vandallık, masumiyeti terörize eden Antifa ve diğer radikal sol gruplar tarafından yönlendiriliyor. Bu gruplar iş yerlerine saldırıyor, binaları yakıyor" demişti.

 

Kökeni Nazi Almanyası’na kadar dayanıyor

Kamuya açık kaynaklarda, “Anti-faşizm” kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılan ve Almanya’da yükselen Nazizm’e karşı ortaya çıkan Anti-Faşist Protesto hareketinin kökeni Avrupa’da 1930’lara dayanıyor. Amerika’da 1980’lerden sonra ortaya çıkan Antifa grubu, politik reform ve uzlaşıdan ziyade siyasi hedeflerine doğrudan eylemler yaparak ulaşma yolunu seçen ‘aşırıcılar’ olarak biliniyor. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler