Trump 'Amerika'yı ileri taşıdık' dedi, Genel Kurul kahkahaya boğuldu

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu'nda konuştu. Trump, ''2 yılda benim yönetimim çoğu yönetimin çok daha ötesine gitti ve ABD'yi ileriyi taşıdı" dedi. Bunun üzerine BM Genel Kurulu'ndan gülme sesleri yükseldi.

Trump 'Amerika'yı ileri taşıdık' dedi, Genel Kurul kahkahaya boğuldu

Birleşmiş Milletler 73. Genel Kurulu'nda konuşan ABD Başkanı Donald Trump "1 yıl önce karşınıza ilk kez çıktım. Dünyamızın karşı karşıya olduğu tehditleri söylemiş ve daha parlak bir gelecek için neler  yapabileceğimizden söz etmiştim. Bugün yine BM Genel Kurulu'ndayım ve aldığımız yolu size anlatmak isterim.
2 yılda benim yönetimim çoğu yönetimin çok daha ötesine gitti ve ABD'yi ileriyi taşıdı" dedi.

Bunun üzerine BM Genel Kurulu'ndan gülme sesleri yükseldi. Trump, bunun üzerine "Gülmenizi beklemiyordum ama teşekkürler yine de" dedi.

Trump konuşmasında "Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne desteğimizi çekiyoruz. ABD ayrıca mahkeme ve yargı sistemine de güvenini yitirmiş durumda. Şu anda her ülkenin vatandaşına eşit yaklaşması gereken BM’nin yargı organları maalesef bunu yapmıyor. Biz artık Amerika’nın egemenliğini feda etmeyeceğiz. Uluslararası kuruluşların uğruna ilkelerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bütün dünyayı kendi uluslararasına sarılmaya, kendi egemenliklerine savunmaya ve vatanlarını sevmeye davet ettik. Ancak bunu diğer ülkeleri domine etmek için kullanmayı da her zaman reddettik" ifadelerini kullandı.

Trump, "ABD yeni uluslararası göçmenlik sözleşmesine bu yüzden dahil olmayacak. Biz kendi vatandaşlarımızı daha ön planda tutmak durumundayız. Ve bu göçmenlik krizini atlatmak için insanlara kendi ülkelerinde refah içinde yaşayabilecek bir ortam sunmamız lazım. Şu anda bir trajediyi izliyoruz Venezuela’da. 2 milyondan fazla insan Maduro rejiminden kaçıyor ve Kübalı finansörlerinin zulmünden kaçıyor" diye konuştu.

Suriyeli mültecileri ağırladığı için Ürdün'e övgüde bulunan Trump'ın Türkiye'den bahsetmemesi dikkat çekti. Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanması halinde harekete geçeceklerini söyleyen Trump, "Bu sene BM'nin burada barış sürecini yönetmesini istiyoruz. Herkesi buna davet ediyoruz ancak burada kimyasal silahlar kullanılırsa Esad rejimi tarafından, Ürdün ve bunun gibi mültecilere ev sahipliği yapan pek çok ülkeyi insanları korumaya davet ediyorum. Ürdün'de gerçekten merhamet örneği gördük. Suriye'nin yeniden inşası için yaklaşımlarını gerçekten herkese örnek göstermek istiyorum" dedi.

(Artıgerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler