Trump, ABD'ye yürüyen göçmenlere karşı sınıra 15 bin asker gönderecek

Trump, 'Suçlu değil, uluslararası işçileriz' diyerek ABD'ye yürüyen göçmenlere karşı Meksika sınırına 15 bin arasında asker göndereceklerini açıkladı.

Trump, ABD'ye yürüyen göçmenlere karşı sınıra 15 bin asker gönderecek

ABD Başkanı Donald Trump, Orta ve Latin Amerika ülkelerinden gelen göçmen konvoyunu durdurmak için ABD-Meksika sınırına 10-15 bin asker göndereceğini söyledi.

Beyaz Saray'ın bahçesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, "Sınır Kontrol güçleri ile Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birliklerinin yanı sıra sınıra 10 ila 15 bin arasında asker göndereceğiz. Kimse sınırdan içeri girmeyecek. Bu kişilerin içeri girmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Trump ayrıca, mülteci konvoyunun oluşmasına ve yola devam etmesine izin veren Latin Amerikan ülkelerine ABD'nin yaptığı yardımları kesmeyi ciddi şekilde düşündüklerini de söyledi.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon), Orta Amerika'dan ABD'ye doğru yola çıkan mültecilere karşı önlem olarak Meksika sınırına 5 bin 200 asker sevk edeceği bildirilmişti.

Pentagon'un bu sevkiyatı tartışmalara neden olurken, bu adım, son yıllarda Afganistan'ın ardından yapılan en fazla asker sevkiyatı olarak görülüyor. Resmi rakamlara göre ABD'nin Afganistan'da 15 bin, Irak'ta 5 bin 200, Suriye'de ise 2 bin askeri bulunuyor.

ABD Başkanı Trump, önceki gün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunu "ülkesini işgal" olarak nitelemiş ve "Ordumuz sizi bekliyor olacak" yorumunu yapmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan kervana 7 binden fazla kişinin katıldığını bildirmişti.

(Evrensel)

Etiketler: ABD, trump, meksika sınırı

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler