TRT'nin başkameracısı 'cumhurbaşkanına hakaret ettiği' iddiasıyla tutuklandı

TRT İzmir stüdyolarında başkameracısı olarak çalışan Binali Erdoğan, bir süre önce açığa alınmıştı. Erdoğan, 'cumhurbaşkanına hakaret' ettiği iddiasıyla tutuklandı.

TRT'nin başkameracısı 'cumhurbaşkanına hakaret ettiği' iddiasıyla tutuklandı

Sosyal medya üzerinden “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla geçtiğimiz hafta memuriyetten men edilen Haber Sen yöneticisi ve TRT Başkameracısı Binali Erdoğan tutuklandı.

Evrensel’in haberine göre TRT yönetimi süreci adli yargıya da taşıyarak Haber Sen yöneticisi ve Sarı Basın kartı sahibi Binali Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu. Erdoğan, hakkında başlatılan adli soruşturma kapsamında bugün İzmir Adliyesinde önce savcıya ifade ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemede ifade verdi.

‘Delillerin toplanılmaması ve delil karartma’

Erdoğan’ın paylaşımlarının ifade ve eleştiri özgürlüğü kapsamında olmadığına kanaat getiren mahkeme, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun işlendiğine dair kuvvetli şüphenin olduğunu belirtti ve tutuklama kararı verdi. Tutuklamaya gerekçe olarak ise tüm delillerin toplanılmaması ve delil karartma ihtimalinin olduğu gösterildi.

‘Beklediğimiz bir karar değildi’

Haber Sen 6 Nolu Şube Başkanı Ali Yılbaşı “Beklediğimiz bir karar değildi. Kabul edilebilecek bir şey değil. Adresi belli ve kendi isteğiyle adliyeye giden birinin tutuklanmaması gerekiyor. Örgüt üyeliği veya benzeri bir suçlama yok. İnsanların özgürlükleri tehdit altında. Tutuklama bir gözdağı. Ülkenin gidişatından acısından kaygılıyız. Toplum korku içinde. İnsanlar değil düşüncelerini açıklamak sosyal medyadaki bir paylaşımı beğenmekten korkak hale geldi” dedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler