Trabzon'da nefret saldırısı: Hristiyan yurttaşın mezarını tahrip ettiler

Trabzon'da Santa Maria Katolik Kilisesi mezarlığına yeni defnedilen Zehra Çolak'ın mezarı üzerindeki haç yakıldı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Trabzon'da nefret saldırısı: Hristiyan yurttaşın mezarını tahrip ettiler

 

Trabzon’da Santa Maria Katolik Kilisesi’nin mezarlığı nefret saldırısına uğradı.  

Santa Maria Katolik Kilisesi cemaatinden Zehra Çolak, 17 Ocak’ta yaşamını yitirdi. Çolak'ın naaşı 18 Ocak’ta kilisede düzenlenen dini törenin ardından kilisenin 500 metre kadar yukarısında yer alan Arafilboyu mahallesinde bulunan kilisenin mezarlığına defnedildi.

 

Tekbir getirerek provokasyon

Mezarın başına da geçici olarak tahta haç yerleştirildi. Defin törenine katılanlardan edinilen bilgiye göre defin sırasından küçük bir grup tekbir getirerek provokasyon yaratmaya çalıştı. 

 

Tahta haçı yaktılar

Eşinin mezarını en son 10 gün önce 4 Şubat’ta ziyaret eden Veysel Çolak, 14 Şubat günü tekrar ziyaret ettiğinde mezarın saldırıya uğradığını gördü. Çolak, geçici olarak yerleştirilen haçın yerinde olmadığını gördü. Mezarın etrafını araştıran Veysel Çolak, tahta haçın söküldükten sonra kırılarak mezarın yakınında yakıldığını fark etti. 

Durumu Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nü arayarak bildiren Çolak’in ifadesini alan polisler mezarın ve yakılan haçın görüntülerini çekerek soruşturma başlattı. 

Trabzon Santa Maria Kilisesi rahibi Andrea Santoro 5 Şubat 2006'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler