Trabzon’da Kazım Koyuncu anmasına engel: ‘Kazım Karadeniz’dir, engellenemez’

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) bir grup öğrenci, Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu’nun ölüm yıl dönümü için planladıkları anma programına rektörlük tarafından izin verilmedi. KTÜ’lü öğrenciler, “Kazım Koyuncu da, onu anlatan değerler de engellenemez” diyerek rektörlüğü protesto etti.

Trabzon’da Kazım Koyuncu anmasına engel: ‘Kazım Karadeniz’dir, engellenemez’

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) Öğrenci Kolektifleri üyesi bir grup öğrenci, Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu’nun ölüm yıl dönümü için kampüs içerisinde yapmayı planladıkları anma programına rektörlük tarafından izin verilmemesine protesto etti.

50 kişilik öğrenci grubu akciğer kanserinden 33 yaşında hayatını kaybeden Koyuncu’nun ölümünün yıl dönümü nedeniyle Atatürk Alanı’nda bir araya geldi.

Öğrenci grubu adına konuşan Damla Kenanoğlu, Koyuncu’nun ölümünden önce son konserini KTÜ’de verdiğini hatırlatarak şunları söyledi: “KTÜ’de son konserini verdiği gün olan 30 Nisan’da ‘Kazım İçin’ şarkılar söylemek, birçok Karadenizli sanatçının katılımıyla Kazım’ı anmak ve bir dayanışma konseri yapmak istedik. Ancak karşımızda dilekçelerimizi önce kabul edip daha sonra bu dilekçeleri adeta yok eden ve üniversite salonlarını üniversitelilere ve Kazım’a kapatan KTÜ yönetimini bulduk. Bu süreçte etkinliği düzenlemek isteyen üniversitelileri oyalayan, üniversitelilerle görüşmeyen ve yukarıdan gelen emirlerle hareket eden KTÜ rektörlüğü bize salon vermemekle kalmamış, üniversitenin şenlik alanını kullanma talebimizi de reddetmiştir. KTÜ Rektörlüğü, Karadeniz’in asi çocuğunun anılmasını neden engellemektedir.”

‘Kazım Karadeniz’dir’

Herkesi Kazım Koyuncu’ya sahip çıkmaya çağıran Kenanoğlu şöyle devam etti: “Kazım Karadeniz’dir, Karadeniz Kazım’dır. Kazım Koyuncu da, onu anlatan değerler de engellemez. ‘Her şeye rağmen bu yeryüzünde şarkılar söyledik’ diyerek aramızdan ayrılan Kazım Koyuncu’nun şarkıları tüm engelleme çabalarınıza rağmen KTÜ’de ve tüm memlekette söylenmeye devam edilecektir. Tüm Trabzon halkını ve sanatçı dostlarını Kazım Koyuncu’ya sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler