Trabzon'da Kalandar kutlandı

Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Livera köyünde geleneksel olarak her yıl kutlanan Kalandar bu yıl da kutlandı. Yüzyıllardır Trabzon ve çevresinde yılbaşı günü olarak kutlanan Kalandar, tiyatro gösterileri, kemençe dinletisi ve horonlarla kutlandı.

Trabzon'da Kalandar kutlandı

SiyasiHaber - Trabzon

Kalandar, tarihsel olarak Trabzonlu Rumlar tarafından 13 Ocak gecesi çeşitli ritüellerle karşılanırdı. Bugün de 13 Ocak’ı 14 Ocak’a bağlayan gece bölgenin bütün halkları tarafından yılbaşı gecesi olarak kutlanmaya devam ediliyor.

Köyün gençleri korkunç ve komik kıyafetler giyerek kapı kapı dolaşır, evlerden fındık, meyve gibi yiyecekler toplar ve çeşitli mizansenler sergilerler. Bunlardan en bilineni ise ‘gelin’ kılığına giren erkektir. ‘Gelin’, köyün gençleri tarafından ev ev gezdirilir, maniler söylenir. Torbaya yiyecek ya da para koymayan ahaliye gelin gösterilmez.

Köy meydanında Karakoncoloz ve Momoyer adı verilen tiyatro oyunları sergilenir. Burada yiyecekler paylaşılır, kemençeler çalınır ve evde yapılan yiyecekler paylaşılır.Kalan

Kalandar gecesi, bu yıl da çok sayıda kişinin katılımıyla Livera köyünde kutlandı. Trabzonluların dışında Giresun, Rize gibi bölge halkından gelenlerle birlikte Yunanistan ve Rusya’dan gelen Trabzon kökenli Rumlar da kutlamalarda yer aldı. 

Etiketler: Trabzon, Karadeniz, Kalandar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler