‘Trabzon’da 5 köpek katledildi’ iddiası

Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Kampüsü yerleşkesinde yaşayan 5 köpek, görgü tanıklarının ifadesine göre iğne ile uyutulup katledildi. İddiaya göre kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürülen köpekler daha sonra başka bir yerde gömüldü.

‘Trabzon’da 5 köpek katledildi’ iddiası

Trabzon’un Akçaabat ilçesine bağlı Söğütlü semtinde bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi yerleşkesi içinde 10 yıla yakın süredir yaşayan köpeklerin, kimliği belirsiz kişiler tarafından toplu bir şekilde öldürüldüğü iddia edildi. O sırada olay yerinde olan bir kişi, 5 köpeğin birkaç kişi tarafından iğne ile uyutulup öldürüldüğünü belirtti.

Üniversite yönetiminden çelişkili ifadeler

Üniversite öğrencileri, öğretim görevlileri ve çalışanlar tarafından sevilen köpeklerin yıllardır yerleşke içerisinde yaşadığı belirtiliyor. Başka bir görgü tanığının ifadesine göre yerleşke içerisine giren bir araç köpekleri toplayıp götürdü. Akçaabat Belediyesi ise köpekleri kendilerinin almadığını belirtti. Ancak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Fakülte Sekreteri iki tane köpeği aldırdıklarını itiraf ederek belediyenin açıklamasıyla çelişen beyanlarda bulundular.

Üniversite öğrencileriyse köpeklerin öldürüldüğünü söyleyerek, üniversite yönetiminin hayvanlara karşı duyarlı olmadığını ve köpeklerin gönderilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Fakülte yerleşkesinin sıkı güvenlik önlemleri altında olduğunu belirten öğrenciler, geç saatlerde yerleşkeye girip köpeklerin rahatlıkla toplatılmasının şüphe uyandırıcı olduğunu söylediler. Özel güvenlik birimlerinin de köpeklere ve hayvan severlere karşı tavırlarında sıkıntı olduğunu açıklayan üniversiteliler, bu işin peşini bırakmayacaklarını açıkladılar.

Trabzon’un yerel gazetesi Son Nokta Gazetesi'nden Yadigâr Aygün'e açıklamalarda bulunan Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, “KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi bizlere ilk başta köpekleri toplatmadıklarını söyledi. Bunun üzerine Orman ve Su işleri Müdürlüğü’ne ve Trabzon Valiliği’ne yazılar yazdık. Bunun üzerine KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Fakülte Sekreteri iki tane köpeği aldırdıklarını itiraf ettiler ama köpek sayısında daha fazla eksik var” dedi.

Köpeklerin katledildiği duyumları var

Kurban, “10 yıldır yerinden kıpırdamayan 5 tane köpek, kısır ve küpeli oldukları için yasa gereği buradan alınamazlar. KTÜ bize köpekleri kime ve nereye verdiklerini söylemiyor. Köpeklerin katledildiği duyumları var ama biz buna inanmak istemiyoruz. Akçaabat Belediyesi de köpekleri toplatmadıklarını söylüyor. Hep birlikte kayıp köpeklerin akıbeti için konuyu sonuna kadar takip edeceğiz” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler