Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi'ne saldırı: 1 gözaltı

12 yıl önce öldürülen Rahip Andrea Santoro’nun hizmet ettiği Trabzon Santa Maria Kilisesi saldırıya uğradı. Olay sonrası bir kişi gözaltına alındı.

Trabzon Santa Maria Katolik Kilisesi'ne saldırı: 1 gözaltı

Trabzon’daki Kemerkaya Mahallesi'nde Santa Maria Katolik Kilisesi'ne dün (6 Mart) saat 18.30 sıralarında saldırıyıa uğradı.

Medyaya yansıyan bilgilere göre 40 yaşlarındaki bir kişi, kilisenin garaj kapısının üzerinde bulunan cama silahla tek el ateş etti. Nefret saldırısının ardından bir kişi gözaltına alındı.

Santa Maria Kilisesine yapılan saldırılar

9 Şubat 2018 - Kilisenin bahçesine sis çıkartıcı materyallerden biri atıldı, olayla ilgili gözaltına alınan beş kişi serbest bırakıldı.

17 Temmuz 2016 - 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrası darbe girişimini protesto eden bir grup, Santa Maria Katolik Kilisesi'ne tekbir getirerek saldırdı. Kiliseye kaldırım taşları atarak camlarını kıran grup yanlarında getirdikleri çekiçlerle kilisenin kapısını kırmaya çalıştı.

1 Ocak 2011 - Kilise istavroz haçını ışıklandırdığı için tehdit edildi. Kiliseye atılan şişelerden birinin içinden, "Kilisenin tepesindeki haçı ya siz indirin ya biz indireceğiz" yazılı not çıktı. Saldırı emniyete yansıdı. Ancak güvenlik kameralarından görüntüleri alan emniyet, herhangi bir ipucu bulamadı. Kiliseden hiç kimsenin ifadesine başvurulmadı. Şikayet dilekçesi alınmadı.

Rahip Andrea Santoro cinayeti

San Maria Kilisesi Rahibi Andrea Santoro, 5 Şubat 2006 tarihinde, kilisede dua ederken, uğradığı silahlı saldırıda öldürülmüştü.

Santoro'yu tabancayla öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan ve o tarihte 16 yaşında olan Oğuzhan Akdin, Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nce, 18 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış ve infaz süresini tamamladığı için tahliye edilmişti.

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler