Torba yasadan ‘AVM’ rantı çıktı

Torba yasadan ‘AVM’ rantı çıktı

Kuzey Ormanları’nda 3’üncü köprü için yüz binlerce ağaç kesilerek yapılan talanın sadece bununla sınırlı kalmadığı bölgede yapılaşmaya da izin verildiği ortaya çıktı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) torba yasayla Meclis’ten geçirdiği maddeye göre, inşaatı süren 3’üncü Köprünün bağlantı yollarına Alışveriş Merkezi (AVM), restoran ve otel gibi tesisler yapılabilecek.
1 Mart 2014’te Resmi Gazete’de yayımlanan, Torba Yasa’da Orman Kanunu’nun Ek 9’uncu maddesine eklenen bir fıkrayla karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerden herhangi bir bedel de alınmayacak. Orman içinde yapılacak bu tesislere de yurttaşlar ancak para ödeyerek girebilecek.

Bugün gazetesinden Hasan Bozkurt’un haberine göre, söz konusu fıkra şöyle; “Karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda devlet ormanlarında, erişme kontrolü uygulanan karayollarındaki ulaştırma yapıları ve müştemilatı olan hizmet tesisleri ile bakım işletme tesislerine, karayolu sınır çizgisi içinde kalmak kaydıyla izin verilir. Devlet idareleri ile kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan, işletilen, işlettirilen veya yap-işlet-devret modeli esas alınarak yaptırılan ve işlettirilen bu tesislerden herhangi bir bedel alınmaz.”

AKP’nin bu maddeyle yandaşlarına rant paylaştıracağını öne süren Meclis Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, “Gelir getirici ve kalıcı olan bölgeleri yandaşlarına vermek için yol açacaklar. Ormanlar tahrip edilerek 3. Köprü ve Körfez geçişlerinde otel, benzin istasyonu, restoran gibi para getiren bu tür yapıları çokça göreceğiz” dedi.
Orman Mühendisleri Odası Başkanı Ali Küçükaydın ise Anayasa’nın 169. Maddesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı çıkarılan kanunlarla ormanların tahribine devam edildiğini söyledi.
Küçükaydın, “Bu yasal düzenlemeden İstanbul Kuzey Ormanları’ndan geçen 3’üncü Köprü, otoyol ve bağlantı yolları güzergâhı başta olmak üzere, Türkiye’nin en kıymetli orman alanları içinden geçen karayolları güzergâhlarındaki orman alanlarından bedelsiz olarak, üstü gizlenmiş biçimde rant uğruna üçüncü kişilere izinler verilebilmesine olanak sağlanmıştır” diye konuştu.

Etiketler: 3. Köprü, AKP, AVM, Rant, Torba Yasa

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler