TOKİ işçilerinin eylemine polis saldırısı: Gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı

İki yıldır maaşlarını alamadıkları için 47 gündür direnen TOKİ işçilerinin Kızılay Meydanı'ndaki eylemine polis saldırısı yaşandı.

TOKİ işçilerinin eylemine polis saldırısı: Gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakıldı

Kızılay AVM önünde eylem yapmak isteyen TOKİ işçilerine saldıran eden polis, 10 kişiyi gözaltına aldı. Yaklaşık 2 yıldır ücretleri ödenmeyen TOKİ işçileri bu kez de Kızılay AVM önünde eylem yapmak istedi. “Ya hakkımız ya canımız”, “Emek düşmanı TOKİ” dövizleri taşıyan işçiler, AVM önünde uğradıkları haksızlıkları anlatmak istedi. Polisin sert müdahalesiyle karşılaşan 5 işçi ve onlara destek olan 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı işlemi sırasında çevredeki yurttaşlar polise tepki gösterdi. Bunun üzerine polisler, yurttaşlara ve yaşananları görüntüleyen muhabirlere fiziki müdahalede bulunarak, olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı.

Polis saldırısı ile gözaltına alınan aralarında direnişteki işçilere destek veren 5 kişinin de bulunduğu 10 kişi serbest bırakıldı.

22 Kasım’dan beri direniyorlar

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Mamak’taki bin 312 konutluk projesinde çalışan 225 işçiden 15’i yaklaşık 2 yıldır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle şantiyede 22 Kasım 2018 tarihinde inşaat önünde eylem yapmaya başlamıştı. 2 Aralık 2018 gecesi polisler, TOKİ işçilerinin şantiye önünde kurdukları çadırı dağıtmış ve 7 işçiyi gözaltına alınmıştı. TOKİ işçileri, 2 Aralık’tan bu yana sürekli polis müdahalesiyle karşılaşırken, şantiyenin bulunduğu sokağa dahi girmelerine izin verilmiyor.

Yolculuk

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler