Tofaş 142 işçiyi kovdu

Tofaş 142 işçiyi kovdu

Bursa’da TOFAŞ fabrikasında aralarında direnişte işçilerin sözcülüğünü yapanların işçilerin de olduğu 142 işçi işten atıldı.

TOFAŞ fabrikası, Türk Metal’in MESS ile yaptığı toplu sözleşmenin yenilenmesi ve Türk Metal’in fabrikadan gitmesi için metal iş kolundaki direnişin başını çeken fabrikalardan biriydi. Daha önceden iki sözcünün işten atıldığı fabrikada bu sefer de direnişteki sözcülerden İbrahim Gürkan’ın da içinde bulundu 142 işçi işten atılırken işçiler bu kıyıma karşı mücadele edeceklerini ifade ettiler.

Fabrika önünde toplanan “TOFAŞ işçileri, Tofaş CEO’sunun yaptığı bir insafsızlıktır bizlere daha önceden işçi çıkarılmayacağı söylenmişti ancak bize verdikleri hiçbir sözü yerine getirmediler” diye konuştu.

Bir TOFAŞ işçisi “Daha önceden işten çıkarılan iki arkadaşımıza sahip çıkamadığımız için işveren bir sıfır önde görünüyor. Bu sefer de çıkarılan arkadaşlara sahip çıkamazsak bu iş burada bitmiştir. Bu nedenle bütün TOFAŞ işçileri olarak birlik olmalıyız aramızda farklı görüşlerde olan arkadaşlar var onları bir kenara bırakma zamanıdır. Hepimiz kol kola girmeliyiz” dedi

Etiketler: İşçi, MESS, tofaş

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler