TMSF: Kayyum maaşları 4 bin ile 15 bin TL arasında

TMSF, THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün 40 şirkettin yönetim kurulunda kayyum olarak görev yaptığı iddia edilmesinin ardından açıklama yaptı ve 40 şirket için tek bir maaş ödendiğini ifade etti.

TMSF: Kayyum maaşları 4 bin ile 15 bin TL arasında

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) THY Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün kayyumla yönetilen 40 şirkete yönetim kurulu üyesi olduğunun anlaşılması üzerine internet sitesi üzerinden yazılı bir basın açıklaması yayınladı.

Basın açıklamasında TMSF, aynı grupta yer alan şirketlere ortak bir yönetim oluşturmak amacıyla aynı kişilerin atandığını kabul etti ve bu kişilere tek bir şirketten ödeme yapıldığını belirtti.

TMSF yaptığı açıklamada "Bu kişilere ödenen ücretler tek bir şirketten olmak üzere aylık net 4 bin TL ile 15 bin TL arasında değişmektedir" ifadelerini kullandı.

TMSF bir kişinin birden fazla şirkete yönetici olarak atandığını kabul etti

TMSF'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada, Kurumumuzun Kanun Hükmünde Kararnameler kapsamında kayyım olarak görevlendirildiği şirketlere ilişkin olarak; bazı kişilerin çok sayıda şirketin yönetim kurullarına atandığı ve bu kişilere atandıkları her bir şirketten ayrı ayrı ödeme yapıldığına dair haberler yer almaktadır.

"Kurumumuzun 2016 yılı Eylül ayından itibaren Kanun Hükmünde Kararnameler uyarınca kayyım olarak görevlendirildiği şirketlere yapılan atamalarda, aynı grupta yer alan şirketlere ortak bir yönetim oluşturmak amacıyla aynı kişiler atanmakta, bununla birlikte bu kişilere atandığı grup ve şirket sayısına bakılmaksızın tek bir şirketten ödeme yapılmaktadır. Bu kişilere ödenen ücretler tek bir şirketten olmak üzere aylık net 4.000.-TL ile 15.000.-TL arasında değişmektedir."

Ne olmuştu?

Airport Haber Genel Yayın Yönetmeni Ali Kıdık, Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün'ün 40 kayyım şirketinde yönetim kurulu üyesi olduğunu iddia etmiş ve sosyal medya hesabından bu şirketlerin listesini paylaşmıştı. 

Kıdık paylaşımında "THY Basın Müşaviri Yahya Üstün 40 tane kayyım şirketinde yönetim kurulu üyesi. Üstün zekalı dememin sebebi bu. Her babayiğit 40 şirketle ilgilenemez. 10 parmağında on marifeti geçtik tam 40 ayak olur" ifadelerini kullandı.

İddianın ardından THY Basın Müşaviri Yahya Üstün, 40 kayyum şirketinde yönetim kurulu üyesi olduğu iddialarına yanıt vermiş, her şirketten ayrı ayrı ücret almadığını söylemişti. Üstün yaptığı açıklamada, "TMSF tarafından atandığım Kaynak Holding ve alt şirketlerindeki Yönetim Kurulu Üyeliği görevim için toplam 7000 TL maaş almaktayım" ifadelerini kullanmıştı.

Bianet

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler