TKP'den 'Dersim' açıklaması: Tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz

Dersim'de belediye binası tabelasına "Dersim Belediyesi" yazılmasına dair Belediye Meclisi kararı, mahkeme tarafından durduruldu. Türkiye Komünist Partisi (TKP) konuya dair açıklamada bulundu. TKP açıklamasında, "Tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur" ifadelerini kullandı.

TKP'den 'Dersim' açıklaması: Tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz

Dersim'de belediye tabelasına "Dersim Belediyesi" yazılmasına dair Tunceli Valiliğinin makemeye yaptığı başvuru, aynı gün içinde yürütmeyi durdurma kararına bağlandı.

Dersim Belediyesi Meclisinin almış olduğu karar doğrultusunda, hizmet binasına kayyum tarafından asılan “Tunceli” yazısının yeniden “Dersim” olarak değiştirmesine ilişkin Valiliğin itirazı üzerine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Mezopotamya Ajansında yer alan bilgiye göre, Tunceli Valiliği, Belediye Meclisinin kararının "Hukuka ve yasal mevzuata aykırı” olduğu gerekçesiyle Erzincan Asliye Hukuk Mahkemesine yürütmeyi durdurma başvurusunda bulundu. Asliye Hukuk Mahkemesinin talebini değerlendiren Erzincan İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Mahkemenin kararında, "Tunceli Belediyesi hizmet binasında bulunan tabelalarda yazılı 'Tunceli' ibaresinin değiştirilerek yerine 'Dersim' ibaresinin yazılmasına dair dava konusu işlemin yerine getirilmesi halinde doğacak zararın kamunun menfaati ve işlemin etki alanı dikkate alındığında giderilemeyeceği, için gereken koşulların oluştuğu sonucuna varılmıştır. Davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp, ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusunu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına, 2577 sayılı Kanun'un 27/5 maddesi uyarınca savunma ve ara kararına cevap verilmesi için davalı idareye 15 gün süre tanınmasına, iş bu kararın tebliğ edilmesine, 7 gün içinde Erzurum İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmaz üzere oy birliğiyle karar verildi" denildi.

TKP: Tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz 

Türkiye Komünist Partisi de belediye meclisi toplantısında alınan kararla ilgili süren tartışmalara ilişkin açıklama yayımladı.

TKP açıklamasında "tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur" denilerek "Tüm kaynakları tüketip, ciddi bir borç yükü bırakan kayyumdan devralınan bir belediyede bu görev için tek bir saati bile en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyorken Türkiye Komünist Partisi açısından tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur. Türkiye Komünist Partisi için Dersim'de gerçekleştirilmeye çalışılan belediyecilik deneyimini değerli ve önemli kılan ve kılacak olan para babalarının değil emekçilerin çıkarlarını gözeten, tüm Türkiye'de halkçı bir belediyeciliğin mümkün olduğuna dair umudu büyüten, emekçileri birleştiren adımlar atılmasıdır. TKP’nin ilgilendiği budur" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında ise Fatih Maçoğlu’na dönük karalama kampanyası başlatıldığını belirtilerek, "Türkiye’de “Dersim” sözcüğü bir tek halka yasak. Devlet kurumları dilediklerinde Dersim adını kullanacak, Cumhurbaşkanı istediği zaman Dersim diyecek, başka siyasi partiler kente geldiklerinde yurttaşlara “Dersimliler” diye hitap edecek ama halka bu sözcük yasaklanacak! Bunun anlaşılır bir tarafı bulunmamaktadır" denildi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler