Time’dan Jared Malsin: Acımasız saldırı dalgası Türkiye için bölünme tehdidi oluşturuyor

Time’ın internet sitesinde Jared Malsin imzasıyla yayımlanan yazıda son dönemde yaşanan saldırıların ülke içinde umutsuzluğu arttırdığı, bunun yanında Hükümet’in, saldırılar devam ederken, muhalefete yönelik operasyonları yoğunlaştırmasının beklendiği ifade edildi.

Time’dan Jared Malsin: Acımasız saldırı dalgası Türkiye için bölünme tehdidi oluşturuyor

Jared Malsin, son dönemde İstanbul ve İzmir’de yaşanan silahlı-bombalı saldırıları ve Rus Büyükelçisi’ne düzenlenen suikastı hatırlattığı yazısında, 200’den fazla can kaybına neden olan darbe girişiminin Erdoğan’ın son dönemdeki baskıcı uygulamalarına zemin hazırladığını belirtti.

Malsin, saldırıların halkı acıda birleştirmekten ziyade Türk-Kürt, laik-dindar gerilimini derinleştirdiğini, ekonomiye önemli bir darbe vurduğunu ve Hükümet’in eline muhalif kesimlere yönelik operasyonların sürdürülmesi için bir koz daha verdiğini kaydetti.

Yazıda, düşünce kuruluşu The Century Foundation’da araştırmacı olarak görev yapan Selim Sazak’ın şu sözlerine yer verildi: “Hem IŞİD hem PKK ülkede çok boyutlu bir kırılma yaratmaya çalışıyor. Bu kırılma Ankara ile toplum arasında olabileceği gibi kırılma yaşayan Ankara’nın kendisi de olabilir. Her iki grubun da amacının sistemi çöküşe götürmek olduğunu düşünüyorum.” Farklı yöntemlerle farklı hedeflere saldıran iki grubun da hedefinin ülkenin istikrarını baltalamak olduğu iddiası da yazıda öne çıkan bir başka nokta.

Malsin, IŞİD’in yılbaşı gecesi İstanbul’da bir gece kulübüne yaptığı saldırı ile laik ve dindar kesimler arasındaki ayrışmayı derinleştirmeyi hedeflediğini ifade etti. Bu saldırının liberaller ve muhafazakar İslamcılar arasında Noel ve yılbaşı kutlamaları üzerinden var olan tartışmayı tekrar gündeme getirdiğini belirten Malsin, saldırının olası amaçlarından birinin de IŞİD’in radikal dinci kesimin sempatisini kazanmak olabileceği ve bu yönde de bir takım kazanımlar elde ettiğini gösteren emareler olduğu görüşünde.

Yazıda terör saldırıları sürerken Hükümet’in muhalefete yönelik operasyonları yoğunlaştırmasının beklendiği de ifade edildi. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fethullah Gülen hareketine yönelik operasyonların kısa süre içinde gazetecileri ve muhalefeti de kapsayacak şekilde genişletildiğinin altı çizildi. Yüzlerce medya organının ve sivil toplum örgütünün kapatılmasına ve Kasım ayında parlamentonun üçüncü büyük partisinin üyelerinin tutuklanmasına da dikkat çekildi.

Çeviri-haber: SiyasiHaber

Kaynak: http://time.com/4626174/turkey-istanbul-izmir-kurdish-isis-erdogan/

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler