Ticaret Bakanlığı: Ekmeğe zam yok

Ticaret Bakanlığı'ndan dün (26 Temmuz 2018) açıklanan ekmek zammına ilişkin olarak, "Ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" dendi.

Ticaret Bakanlığı: Ekmeğe zam yok

Ticaret Bakanlığı'ndan dün (26 Temmuz 2018) açıklanan ekmek zammına ilişkin olarak, "Türkiye Fırıncılar Federasyonu'nun ne ülke genelinde ne de herhangi bir il için tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Bu doğrultuda ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır" dendi.

Öte yandan İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz da, dün açıklanan ekmek zammıyla ilgili, "Dava açarak zammı geri almaya çalışacağız" ifadesini kullanmıştı.

İstanbul'da ekmek zammının yetkisinin kendilerinde olduğunu ve zammı onaylamadıklarını belirten Yılmaz, dava açarak zammı geri almaya çalışacaklarını belirtmişti.

Fırıncılar federasyonu açıklamıştı

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yükselen maliyetleri gerekçe göstererek ekmek fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldığını duyurmuştu. Yapılan bu zamla 250 gramlık bir ekmek yaklaşık 1.50 lira olacak.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, zamla ilgili şunları söylemişti:

"Bugünden itibaren yayınlayacağımız genelgeyle birlikte ekmeğin Türkiye'de azami fiyatı 5 lira olan fiyatı, 5 lira 75 kuruşun üzerinde olmayacak. Yani enflasyon oranları göz önünde bulundurularak 2 yılı aşkın bir süredir fiyat değişikliği olmadığını göz önünde bulundurursak, yüzde 15 bir fiyat artışı söz konusu olacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler